Ľudstvo napriek všetkým snahám nikdy nedosiahne nulové emisie. Prečo by sa malo zamerať na „čisté“ emisie, a čo preto môže spraviť, vysvetľuje v rozhovore pre Český rozhlas klimatológ a meteorológ Radim Tolasz, ktorý je zároveň vedúci oddelenia klimatickej zmeny Českého hydrometeorologického ústavu.
Energetika je problém
Vývoj technológií v nasledujúcich piatich až 10 rokoch môže pomôcť k náprave situácie, kedy planéta čelí neprirodzenému otepľovaniu a častým prírodným katastrofám, otvára problematiku klimatických zmien prírodovedec.
Hlavná príčina problémov tkvie podľa Radima Tolasza v energetike.
„To, že klimatické zmeny sa obmedzujú len na spaľovacie motory, je nezmysel vzhľadom na súčasný energetický mix nielen v Českej republike. Aj keď všetci začneme jazdiť na elektrických autách už teraz, klíme to vôbec nepomôže, pretože ich budeme poháňať tepelnou elektrárňou niekde nad kopcom. Musíme sa posunúť smerom k zmene v energetickom sektore,“ zdôrazňuje.
Nulové emisie sú nezmysel
„Hovorí sa, že krajiny musia dosiahnuť nulové emisie – čo je nezmysel,“ upozorňuje odborník.
Podľa neho je dôležitejšie zamerať sa na takzvané čisté nulové emisie. V praxi to znamená isté vynulovanie emisií, ktoré človek neprestane produkovať. Na elimináciu emisií je preto potrebné zväčšiť objem vysádzania lesov.
Ak by ľudstvo znížilo emisie o 50 percent, planéta by sa začala spamätávať. „Čím neskôr zakročíme, tým výraznejšia bude musieť byť zmena, pretože s vyššou teplotou sa táto schopnosť planéty stráca,“ dodáva Radim Tolasz.