Zlatá éra sa pre zahraničných kamionistov na českých diaľniciach zrejme onedlho skončí. Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR koncom marca schválila vládnu novelu zákona o doprave. Colníkom dá právo odstaviť zahraničný kamión, ktorý nebol vybavený príslušnou palubnou jednotkou. Štát totiž nie je teraz schopný vymáhať od zahraničných dopravcov nedoplatky za využívanie českých diaľnic a spoplatnených úsekov ciest prvej triedy. Informovala o tom ČT24 vo svojom vysielaní a na internetovej stránke.
Novelu ešte prerokuje Senát a po jej schválení ju dostane na podpis prezident Václav Klaus.
Neschopnosť štátu efektívne vyberať mýto od cudzincov už dlho kritizujú českí dopravcovia. Nástrojom radikálnej zmeny sa stane vyberanie kaucie. Podľa hovorcu ministerstva dopravy Jakuba Ptačinského kaucia povedie zahraničných majiteľov kamiónov k poriadku. Kaucia ako sankčný nástroj sa doteraz v Česku v prípade cudzincov využíva len pri riešení dopravných priestupkov.
Podľa colníkov doteraz neplatí mýto až polovica zahraničných autodopravcov. Od českých dopravcov je podľa hovorcu Colnej správy ČR Jakuba Bartáka úspešnosť vymáhania podlžnosti vysoko nad 90 %.
Martin Felix, hovorca ČESMAD, v rozhovore pre ČT 24 uviedol, že zahraniční kamionisti, ktorí jazdili na čierno, colníkom tvrdili, že nemajú so sebou 2000 Kč (81,59 eura) na blokovú pokutu. V tom prípade dostávali zloženku. Neraz sa stávalo, že niektorí šoféri ju drzo roztrhali priamo pred colníkmi. Keď odišli do zahraničia, zľahla sa po nich zem. Na výzvy zaplatiť mýto a pokutu nereagovali. Boli však aj prípady, že sa o pár dní objavili na českých diaľniciach bez palubnej jednotky znovu.Českí dopravcovia poukazovali na to, že neplatením mýta získava zahraničná konkurencia voči nim výhody. Veď za kilometer jazdy po diaľnici sa v ČR platí 5 Kč.
Ak sa to stane po nadobudnutí účinnosti novelizovaného zákona a šofér nezaplatí pokutu na mieste, vozidlo bude odstavené. Jeho vodič alebo jeho majiteľ bude musieť zložiť kauciu do 50-tisíc Kč. V ďalšom konaní sa potom vec usporiada v súlade so zákonom. Ak sa za kamión do určitého termínu nezaplatí vymáhaná suma, alebo ak sa majiteľ vozidla nedostaví na prerokovanie priestupku, kaucia prepadne v prospech štátu. V európskych krajinách sa nástroj kaucia aj za neplatenie mýta široko využíva.
Zmení sa aj postih za preťažovanie kamiónov. Kým doteraz museli platiť pokutu dopravcovia alebo šoféri, v budúcnosti bude niesť toto bremeno hlavne prepravca. M. Felix uviedol, že rozhodnutie vychádza z toho, že záujem na preťažovaní vozidiel nemajú dopravcovia, ktorí si zrejme chcú chrániť svoj majetok, ale prepravcovia, ktorí chcú náklad dostať k odberateľovi čo najrýchlejšie a najlacnejšie.
Foto na titulke - Maňo Štrauch