Rafinéria v českom meste Litvínov dokáže technologicky zvládnuť prechod výhradne na inú ropu ako ruskú.
Potvrdil to októbrový trojtýždňový test, pri ktorom litvínovská rafinéria prvýkrát vo svojej histórii spracovávala výhradne neruskú ropu, informoval hovorca skupiny ORLEN Unipetrol Pavel Kaidl.
Hlavnou podmienkou nutnou pre odklon Českej republiky od ruskej ropy je zvýšenie kapacity ropovodu TAL, ktorý je v kompetencii českého štátu a má byť dokončený na konci roka 2024, uviedol Kaidl.
Krajina čerpá z výnimky
Skupina ORLEN Unipetrol je s kapacitou 5,8 milióna ton spracovanej ropy ročne najväčšou rafinériou v Českej republike.
Následná modernizácia závodu v Litvínove, vrátane prispôsobenia výrobných a nadväzných procesov novým ropným zmesiam, zaistí podľa Kaidla bezpečnosť dodávok pohonných hmôt a zvýši konkurencieschopnosť spoločnosti na medzinárodnom trhu.
V Únii od vlaňajška platí zákaz dovozu ropy z Ruska. Česko, no aj Slovensko majú pri využití ropovodu Družba výnimku. V prvej polovici tohto roka predstavoval podiel ropy dovezenej z ruského ropovodu Družba okolo 65 percent. Ďalšiu časť dodávok ropy zaisťuje ropovod IKL z Nemecka, ktorý nadväzuje na ropovod TAL z Talianska.
Čas na experimentovanie
Výnimka prináša čas na navýšenie prepravných kapacít, ktoré umožnia uspokojiť dopyt po rope z alternatívnych zdrojov. „To je úplne zásadné pre prechod na spracovávanie neruskej ropy, čím bude významne posilnená stabilita a bezpečnosť Česka,“ uviedol riaditeľ skupiny ORLEN Unipetrol Tomasz Wiatrak.
„Pripravujeme technologické zmeny litvínovskej rafinérie tak, aby sme v nej mohli spracovávať od okamihu skapacitnenia ropovodu TAL iba neruskú ropu," uviedol.
Litvínovskí odborníci vytipovali rôzne ropné zmesi, ktoré sú parametrovo blízke uralskej rope z Ruskej federácie, na spracovanie ktorej je litvínovská rafinéria technologicky aj procesne nastavená.
Po októbrovom teste, pri ktorom boli úspešne spracované tri rôzne zmesi ropy neruského pôvodu v celkovom objeme 230-tisíc kubických metrov, chcú vyskúšať ďalšie ropné zmesi, napríklad arabskú alebo ropu zo Severného mora.