Česko zatiaľ nestanovuje termín na prijatie spoločnej európskej meny. Zhodla sa na tom pri dnešnom rokovaní vláda, ktorá tak podporila odporúčania ministerstva financií a Českej národnej banky zatiaľ takýto krok nerobiť. Oznámilo to ministerstvo financií. Minster financií Zbyněk Stanjura v minulých týždňoch uviedol, že debata o zavedení eura v Česku je predčasná, kým sa nepodarí znížiť infláciu a narovnať štrukturálnu nerovnováhu rozpočtov.

Ešte nenastal čas

„Som presvedčený, že prijatie eura nemá byť šprint, ale zodpovedné politické rozhodnutie založené na dosiahnutí objektívnych ekonomických kritérií. Myslím, že by sme si mali najprv urobiť domáce úlohy, a potom sa môžeme baviť o termíne prijatia eura,“ uviedol Stanjura. „Ak najprv nenapravíme štrukturálnu nerovnováhu verejných financií a neskrotíme dvojcifernú infláciu, zostáva debata o eure iba akademická,“ dodal.

Pre prijatie eura podľa ministerstva financií hovorí veľká obchodná aj vlastnícka previazanosť Česka s eurozónou, odolný bankový sektor alebo relatívne stabilný kurz koruny. Vláda ale považuje za prekážku pre vstup do eurozóny nedokončenú konvergenciu českej ekonomiky, kedy najmä v oblasti cien a miezd zostáva veľký odstup od priemeru eurozóny. Česko tiež nedoriešilo dlhodobú udržateľnosť verejných financií.

Ministerstvo financií a ČNB v materiáli na rokovanie vlády uviedli, že Česko tento rok ani v budúcom roku nesplní žiadne zo štyroch takzvaných maastrichtských kritérií, ktorými je podmienený vstup do eurozóny.

Prísne kritériá

Kritérium cenovej stability stanovuje, že miera inflácie v krajine nesmie prekročiť o viac ako 1,5 percentuálneho bodu priemernej inflácie troch krajín eurozóny s najnižším rastom cien. Kritérium dlhodobých úrokových sadzieb vyžaduje, aby dlhodobá úroková miera nebola o viac ako dva percentuálne body nad priemerom troch krajín eurozóny s najnižšou infláciou. Kritérium verejných financií stanovuje maximálnu mieru rozpočtového deficitu na tri percentá HDP a maximálnu mieru dlhu na 60 percent HDP. Posledným kritériom je kurzová stabilita, ktorá vyžaduje dvojročné členstvo v európskom mechanizme výmenných kurzov ERM II.

Česko sa rozhodnutím o vstupe do EÚ v roku 2004 zaviazalo aj k prijatiu spoločnej európskej meny. Rozhodnutie o termíne zavedenia eura je však na jednotlivých členských štátoch. Napríklad Švédsko, ktoré do únie vstúpilo v roku 1995, zatiaľ euro neprijalo, Chorvátsko, ktoré sa k EÚ pripojilo ako zatiaľ posledné krajiny v roku 2013, zavedie spoločnú menu od budúceho roka.

Vláda vo svojom programovom vyhlásení neuvádza, že by chcela do konca svojho funkčného obdobia v roku 2025 stanoviť termín pre prijatie eura. V dokumente sa ale kabinet zaväzuje k čo najrýchlejšiemu splneniu maastrichtských kritérií.

Ďalšie dôležité správy

česká koruna
Neprehliadnite

Česká národná banka nezmenila úrokové sadzby, kľúčová sadzba zostala na siedmich percentách