Česká republika obvinila Nemecko z hromadenia plynu, keď významne znížilo výkon exportného plynovodu. Opatrenie údajne komplikuje snahy Česka nahradiť dodávky z Ruska a podľa českých úradov ohrozuje energetickú bezpečnosť regiónu a narúša ducha európskej spolupráce. 

Minister energetiky Jozef Síkela v listoch adresovaných európskej komisárke pre energetiku Kadri Simson a nemeckému ministrovi hospodárstva Robertovi Habeckovi uviedol, že prevádzkovateľ prenosovej sústavy Gascade Gastransport GmbH znížil výstupnú kapacitu na severozápadnej hranici Česka zo 69 gigawatthodín na 14,5 gigawatthodín, s platnosťou od prvého októbra. 

Okrem tohto upozornil, že taká nízka kapacita nedokáže uspokojiť ani len český dopyt, nieto ešte zásobovanie ostatných krajín. „Niektorým členským štátom, keďže nebudú mať na výber, neostáva nič iné než maximalizovať dovoz plynu z východu,” napísal v liste J.Síkela.

Hovorca spoločnosti Gascade vysvetlil, že úprava kapacity na spojovacom bode VIP Brandov je dôsledkom znížených objemov plynu v nemeckej sústave vzhľadom na pokles dovozu z Ruska. Dodal, že Česká republika by si mohla krátkodobo rezervovať časť nevyužitej kapacity. Nemecké ministerstvo hospodárstva sa však k záležitosti bližšie nevyjadrilo.

Česko už predtým kritizovalo Nemecko za zvýšenie poplatku za skladovanie plynu z 1,86 eura na 2,50 eura za megawatthodinu, ktorý bol zavedený v roku 2022 na vrchole energetickej krízy v Európe. Nemecko neskôr oznámilo, že v januári roku 2025 ukončí platenie tejto hraničnej dane.

V rovnakom čase vyprší tranzitná dohoda o preprave ruského plynu cez Ukrajinu, čo podľa analytikov z Goldman Sachs znamená, že sa Európa bude viac spoliehať na plynovodné zdroje zo severozápadu. Už teraz možno pozorovať pokles niektorých tokov z Nemecka, keďže viac krajín prechádza na LNG, dopĺňa analytička Goldman Sachs Samantha Dart.

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Európski obchodníci s plynom aj toto leto pozorne sledujú situáciu