Český a slovenský štátny ústav pre kontrolu liečiv spolupracujú v oblasti nelegálneho reexportu liečiv. Poukázali na to na tohtotýždňovom spoločnom rokovaní v Prahe, kde sa okrem reexportu venovali aj nedostupnosti a registrácii liekov.
Spolupráca v oblasti nelegálneho reexportu prebieha na úrovni výmeny informácií o podozrivých subjektoch vykonávajúcich ilegálnu činnosť v oboch štátoch. „Aj v spoločnom plánovaní inšpekčných aktivít zameraných na takéto subjekty,“ povedala to hovorkyňa slovenského Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Jana Matiašová.
Ozrejmila, že oba štáty majú k problematike rozdielnu právnu úpravu. „Kým u susedov má SÚKL právomoci udeľovať lekárňam pokuty na základe výkonu inšpekcie, u nás sa musia nálezy inšpekcie ŠÚKL-u predložiť na Ministerstvo zdravotníctva alebo daný VÚC. Až potom sa začína následné správne konanie a udeľuje sa pokuta. Takýto proces trvá výrazne dlhšie, nie je často jednotný a vymožiteľnosť práva je zložitejšia,“ doplnila.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv identifikoval tento rok rozsiahly nelegálny reexport liečiv zo Slovenska. Od februára do apríla sa mali vyviezť lieky v hodnote približne 4,1 milióna eur. Išlo prevažne o cytostatiká, imunosupresíva a imunoglobulíny. Prípady vývozu liekov za hranice riešia aj v Česku. Český štátny ústav pre kontrolu liečiv uložil pre vývoz liekov v hodnote desiatok miliónov českých korún tento rok už viacero pokút.