Česko sa počas nadchádzajúceho ročného predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke (V4) bude snažiť nachádzať v kľúčových témach zhodu medzi postojmi jej členov.
V pondelok to po rokovaní premiérov krajín V4 v Bratislave povedal český premiér Petr Fiala.
Priority predsedníctva
„Som si, samozrejme, vedomý, že medzi prioritami a prístupmi krajín V4 existujú v niektorých veciach určité rozdiely. Som ale presvedčený, že aj v tejto situácii nachádzame v rade kľúčových tém zhodu a môžeme dospieť k rozumným výsledkom. A o to sa bude snažiť aj české predsedníctvo V4 počas nasledujúceho roka," povedal Fiala.
Predseda českej vlády zároveň priblížil oblasti, ktoré si Česká republika na dobu svojho ročného predsedníctva zvolila ako prioritné. Prvou z nich je bezpečná a vyspelá spoločnosť.
ČR sa počas predsedníctva vo V4 zameria na medziľudské vzťahy, biznis a Ukrajinu
„Chceme pokračovať v existujúcich úspešných projektoch, ktoré uľahčujú súžitie v našom regióne. To sa týka kultúry, vzdelávania, vedy a výskumu, športu, ale aj oblasti vnútornej a vonkajšej bezpečnosti," upresnil český premiér.
Druhou oblasťou bude inovatívna a prepojená ekonomika, ktorá sa podľa Fialu zameria na konkrétne projekty, ktoré majú praktický prínos pre občanov krajín V4. Súvisia najmä s posilňovaním konektivity v doprave a energetike a tiež s posilňovaním energetickej a surovinovej bezpečnosti.
Podpora Ukrajiny
„Predsedníctvo preberáme v čase, keď pokračuje ruská vojenská agresia proti Ukrajine a je jasné, že našou treťou prioritou je a musí byť podpora nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny," uviedol predseda českej vlády s tým, že Česko sa zameria na politickú aj praktickú podporu Ukrajiny.
„Chceme podporiť dialóg a spoluprácu krajín V4 v oblastiach, ako je pomoc utečencom, povojnová obnova krajiny a tie témy, ktoré nás spájajú," dodal.
Česko prevezme od Slovenska svoje siedme predsedníctvo vo V4 1. júla. Chce nadviazať na úsilie slovenského predsedníctva o návrat ku koreňom vyšehradskej spolupráce, ktorá je založená na zdieľaných princípoch ľudských práv, slobody, demokracie, právneho štátu, dobrých susedských vzťahov či transatlantickom spojenectve.