Na svete sú stovky miliardárov, o ktorých sa predpokladá, že ich bohatstvo pochádza najmä z „kamarátskych“ vzťahov so štátom. Tento takzvaný klientelistický kapitalizmus je najvýraznejší v Rusku, kde podľa indexu sledovaného časopisom The Economist predstavuje bohatstvo miliardárov 19 percent hrubého domáceho produktu. Česká republika je v indexe klientelistického kapitalizmu na druhom mieste s podielom viac ako 15 percent HDP. V prvej päťke sú aj Malajzia, Singapur a Mexiko.
V súčasnosti sa hodnota majetku kapitalistov s priateľským vzťahom k štátu pohybuje okolo troch biliónov dolárov, čo sú zhruba tri percentá globálneho HDP. Ešte pred 25 rokmi predstavovala len 315 miliárd dolárov, teda jedno percento HDP. Na tomto raste sa podieľala zhruba 65 percentami Amerika, Čína, India a Rusko. Celkom 40 percent bohatstva týchto kapitalistov pochádza z autokratických krajín.
Zoznam svetových miliardárov
The Economist vychádza z údajov časopisu Forbes, ktorý už takmer štyri desaťročia uverejňuje zoznam svetových miliardárov. V roku 1998 odhadoval, že na svete je 209 miliardárov s majetkom vo výške 1 bilióna dolárov, čo zodpovedá trom percentám svetového HDP. Tento rok zoznam obsahoval 2 640 miliardárov s majetkom vo výške 12 biliónov dolárov, čo predstavuje približne 12 percent HDP. Po úprave o infláciu v cenách roku 1998 je teraz na svete 877 miliardárov s majetkom vo výške 9 biliónov dolárov.
Economist rozdeľuje zdroj bohatstva každého miliardára na sektory. Na tie, ktoré sa snažia získať rentu, teda lobujú u vlády za granty, dotácie alebo colnú ochranu a na tie, ktoré sa o to nesnažia. Snaha o získanie renty je bežná v odvetviach, ako je bankovníctvo, stavebníctvo, nehnuteľnosti a prírodné zdroje. Subjekty hľadajúce rentu môžu zvýšiť svoje zisky nadobudnutím výhodného prístupu k pôde, licenciám a zdrojom. Môžu vytvárať kartely na obmedzenie konkurencie alebo lobovať za priaznivejšie regulácie. Obchádzajú pravidlá, ale zvyčajne ich neporušujú.
Pokrivená ekonomika
V Rusku však v dôsledku vojny na Ukrajine klesol majetok miliardárov profitujúcich z priateľských vzťahov so štátom na 387 miliárd dolárov zo 456 miliárd dolárov v roku 2021. Len pätina majetku ruských miliardárov pochádza zo sektorov mimo „priateľských“ vzťahov so štátom, čo ukazuje, ako veľmi je ekonomika pokrivená.
V USA predstavuje bohatstvo klientelistického kapitalizmu približne dve percentá HDP. Technologické firmy patria medzi najväčších lobistov v krajine, pričom osem minulý rok vynaložilo na lobovanie spolu 100 miliónov dolárov. Ak sa medzi odvetvia klientelistického kapitalizmu zaradia aj technológie, tento podiel sa zvýši na šesť percent HDP.
V rebríčku dolárových miliardárov zostavovanom časopisom Forbes je celkom 11 Čechov. Majetok českých miliardárov pochádza z finančného, komunikačného, energetického, lotériového, realitného, poľnohospodárskeho, potravinárskeho, chemického, zbrojárskeho, maloobchodného, IT a investičného sektora.