Česko nakúpi protilátku proti chorobe Covid-19 od americkej spoločnosti Eli Lilly. Na sociálnej sieti Twitter to v utorok oznámil premiér Andrej Babiš. Liek s názvom Bamlanivimab má obmedziť množstvo vírusu v tele, a zamedziť tak ťažšiemu priebehu choroby.

Babiš povedal, že Česko už objednalo prvú zásielku. Nespresnil však, kedy by mal liek do Česka doraziť, ani v akom množstve. „Pomôže pacientom v prvom štádiu nákazy, aby sa nedostali na jednotku intenzívnej starostlivosti. Znižuje to riziko až o 80 percent," uviedol premiér, ktorého citoval internetový spravodajský portál Novinky.cz.

Bamlanivimab funguje na báze monoklonálnych protilátok, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu a majú vírus zneškodniť tým, že ho napadnú na pevne definovanom cieli. V USA liek schválil pre núdzové používanie Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).

KK11 Portage - Na archívnej snímke z 11. decembra 2020 nápis spoločnosti Pfizer v závode farmaceutickej spoločnosti Pfizer v Kalamazoo, americkom štáte Michigen. Vakcína vyvinutá spoločnosťami BioNTech a Pfizer je účinná aj v prípade mutácií koronavírusu, ktoré nedávno objavili v Británii a Juhoafrickej republike. Naznačujú to výstupy z predbežnej štúdie zverejnenej v databáze americkej vedeckej inštitúcie Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL), píše agentúra AP a denník The Guardian.   Nové varia
Neprehliadnite

Pfizer prudko zvýšil zisk, čaká ďalšie tržby za liek proti Covidu-19

Ako prvý členský štát EÚ nasadilo tento liek Nemecko. Podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva štúdie ukazujú, že by podávanie tejto protilátky mohlo pomáhať pri obmedzovaní množstva koronavírusu v tele, čo by malo pozitívny vplyv na priebeh choroby. Okrem Nemecka sa tento prípravok používa aj v USA, Kanade a Maďarsku. Česko sa usiluje vyrokovať aj nákup lieku od firmy Regeneron, ktorý funguje na rovnakom princípe ako Bamlanivimab.

REGN-COV2 od firmy Regeneron
Neprehliadnite

Európska lieková agentúra začala posudzovať prípravok, ktorým sa liečil Trump

Bývalý minister zdravotníctva a Babišov poradca Roman Prymula sa domnieva, že protilátkové lieky sú teraz jedinou skutočne účinnou metódou, ako liečiť ochorenie Covid-19. Podľa neho existujú štúdie, ktoré hovoria o účinnosti 80 percent i viac, povedal. Preparát od spoločnosti Eli Lilly sa podľa Prymulu podáva ľuďom, ktorí už pre Covid-19 boli hospitalizovaní a hrozí im, že budú mať závažný priebeh choroby a budú potrebovať podporu dýchania. Liek by mal zabezpečiť, že človek neskončí na umelej pľúcnej ventilácii.