Česká republika je z hľadiska rizika sociálnych problémov 19. najbezpečnejšou krajinou na svete, oproti roku 2020 si polepšila o 14 miest. Na prvých troch miestach sú severské krajiny. Vyplýva to z indexu sociálneho rizika (ISR), ktorý vytvorila svetová úverová poisťovňa Euler Hermes.
Severské krajiny kraľujú
Za rizikové udalosti analýza považuje napríklad protivládne protesty a iné incidenty, ktoré by mohli predchádzať zmenám v politike aj v podnikaní. Index sa rozšíril na 185 ekonomík. V roku 2021 sa systematické sociálne riziko v krajinách s rozvinutými ekonomikami celkovo znížilo. Poklesu kraľujú severské krajiny spoločne so Švajčiarskom.
Prináleží im päť prvých pozícií rebríčka indexu ISR. V priaznivom trende pozitívneho hodnotenia miery sociálneho rizika rozvinutých ekonomík tvoria výnimku Francúzsko, Spojené štáty, Portugalsko a Grécko ako štvorica krajín, ktorých skóre ISR zaznamenalo pokles.
Naopak medzi ekonomikami, ktoré sa rozvíjajú a medzi ktoré štúdie radí aj SR, celkovo index sociálneho rizika vzrástol. Najlepšie umiestnenie z nich patrí Estónsku (na 16. pozícii), Česku a Slovinsku (20. pozícia), Slovensku patrí 26. pozícia.
- Poradie krajín s najnižším rizikom
1. Dánsko
2. Nórsko
3. Švédsko
7. Nemecko
8. Rakúsko
17. Francúzsko
19. Česko
22. Velká Británia
26. Slovensko
41. Poľsko
75. Rusko
100. Salvádor
Najvýraznejší prepad
Na opačnom konci poradia s najvyšším indexom ISR sa naopak nachádza Demokratická republika Kongo, Sudán, Afganistan, Nigéria a Zimbabwe. Spoločne s Mjanmarskom a Peru zaznamenali v rebríčku najvýraznejší prepad za posledný rok a pol Afganistan a Demokratická republika Kongo.
Detailnejšia analýza reakcií jednotlivých ekonomických stratégií pre boj s covidom-19 naznačuje, že znižovanie trendu sociálneho rizika sa prejavilo hlavne v štátoch so silnou rozpočtovou reakciou alebo v krajinách, ktoré udržali pod kontrolou nezamestnanosť.
Stratégia zvládnutia pandémie
„ČR pomohlo k celkovému umiestneniu v indexe ISR relatívne vysoká fiškálna odpoveď na koronavírusovú pandémiu, približne 25 percent HDP. Aj pracovnému trhu sa pomerne darilo, keď do augusta 2021 nezamestnanosť vzrástla iba o 1,1 percentuálneho bodu od začiatku pandémie," uviedla manažérka Euler Hermes pre SR Iva Palusková.
Pri bližšom pohľade sa preto zdá, že ak by sa stratégie na zvládnutie covidu-19 na pracovnom trhu uskutočnili prevažne prostredníctvom ekonomickej podpory firiem, ako robila väčšina nízkopríjmových či nižších stredných ekonomík, tak možno akúkoľvek podstatnú zmenu v úrovni sociálneho rizika prisudzovať výberu ekonomických intervencií pre boj s covidom-19. V tomto kontexte sa preto neprejavila ako účinná stratégia, ktorú zvolili Ukrajina, Filipíny a Srí Lanka, uviedla poisťovňa.