Česko na dnes zverejnenom rebríčku organizácie Transparency International (TI), ktorá hodnotí korupciu v 180 krajinách a oblastiach, zostalo v roku 2021 na 49. priečke. Zlepšenie o štyri pozície oproti roku 2020 naopak dosiahlo Slovensko, ktorému vlani pripadla 56. priečka.

Vo vedení sú severské krajiny

Česko a Slovensko naďalej zaostávajú za priemerom oblasti západnej Európy a Európskej únie, aj tak ale dosiahli lepší výsledok ako dve tretiny sledovaných krajín.

Vo férovosti si podľa TI tradične najlepšie vedú Dánsko, Fínsko a Nový Zéland, ktoré získali zhodne 88 zo 100 hodnotiacich bodov, na opačnom konci skončil Južný Sudán s jedenástimi bodmi. Organizácia Transparency International poukazuje na fakt, že 86 percent krajín neurobilo za posledných desať rokov žiadny, prípadne len malý pokrok.

Najlepšie hodnoteným regiónom je západná Európa a Európska únia, ktorá pre rok 2021 získala 66 zo 100 bodov. Región ale podľa TI kvôli pandémii choroby covid-19 zápasí s povážlivými problémami.

Známky prešľapov vykazujú aj prominenti

„Rýchlo vzniká znepokojujúci nový normál, keď počas pandémie covidu-19 zabudnuté a zanedbávané opatrenia na zodpovednosť a transparentnosť nie sú obnovované a kedy sa dôvera verejnosti prepadá kvôli škandálom s verejným obstarávaním," varuje organizácia. Známky prešľapov podľa TI vykazujú aj prominenti, ako sú Nemecko (80 bodov), Británia (78) či Rakúsko (74).

Nemeckom okrem iného otriasol škandál okolo nákupov rúšok a respirátorov, ktorého stopy vedú až k poslancom. Kritika sa ani tento rok nevyhla Poľsku a Maďarsku, ktoré spolu s Českom a Slovenskom tvoria zoskupenia známe ako vyšehradská štvorka. „Dlhodobé dôsledky nedostatočného boja s korupciou sú už viditeľné v Maďarsku a Poľsku. Hrozí, že čoskoro sa k nim pridá aj Slovinsko," uvádza TI.

Maďarsko (43 bodov) a Poľsko (56) dlhodobo čelia výhradám kvôli vládnym zásahom proti justícii i médiám, kritizované je v poslednej dobe aj Slovinsko (57). Obzvlášť kritické je TI v hodnotení Maďarska.

„Maďarská vláda využila pandémiu na ďalšiu konsolidáciu politickej kontroly a na obmedzenie práv. Sloboda prejavu bola výrazne obmedzená a médiá sú ohrozené," uvádza TI.

Slovensko si v rebríčku polepšilo

Chvále sa naopak teší Slovensko, ktoré dosiahlo 52 oproti predvlaňajším 49 bodom, čo krajinu posunulo zo 60. na 56. priečku.

„Pokrok Slovenska vyniká v porovnaní s jeho susedmi. Úspech krajiny vychádza zo zlepšenej ochrany tých, ktorí upozorňujú na nezákonné či neetické praktiky, z lepšej transparentnosti výberu vysokých činiteľov a zo zlepšenej rýchlosti a posilnenej nezávislosti súdov a polície pri korupčnom vyšetrovaní vysokých predstaviteľov," uvádza Transparency International.

 ,,Súčasné zlepšenie už možno pričítať pôsobeniu aktuálnej vlády a inštitúcií. Vlaňajší pokles šiel ešte do značnej miery na vrub predošlého kabinetu Petra Pellegriniho," myslí si riaditeľ TIS Michal Piško.

Progres vidí šéf TIS aj pri zavádzaní protikorupčných opatrení, no vláde sa podľa neho zatiaľ podarilo dotiahnuť iba zlomok sľubov. "Rozbehnúť sa vlani podarilo napríklad nový Úrad na ochranu oznamovateľov korupcie, ale aj Najvyšší správny súd, pod ktorý prechádza aj agenda súvisiaca s porušovaním práva na informácie či disciplinárne konania," skonštatoval.

Proces zmien sa rozbiehal rozpačito

Piško ocenil otvorené výberové konania, no prístup vlády v tejto oblasti označil zatiaľ za nesystematický. ,,Aj v uplynulom roku sme boli svedkami viacerých straníckych nominácií či nezvládnutých výberových procesov. Znepokojivo pôsobil aj zámer vlády vyčleniť spod verejnej kontroly zákazky až za miliardu eur, ktorému sa aj vďaka vzopätiu tretieho sektora a verejnosti podarilo napokon zabrániť prijatím kompromisu," dodal.

Rozpačito sa podľa TIS vlani rozbiehal proces pri dôležitých zmenách od súdnej mapy cez infozákon a Trestný zákon, odpolitizovanie voľby riaditeľa RTVS až po vyrovnávanie sa s konfliktami záujmov a nedostatočnými majetkovými priznaniami verejných funkcionárov.

,,V nedohľadne sú stále konkrétne zmeny v legislatíve o preukazovaní pôvodu majetku, hmotnej zodpovednosti verejných funkcionárov či lobingu," uviedol Piško.

Všeobecná a ani regionálna správa TI žiadne slovenské nedostatky nespomína, neuvádza ale ani prípadné kladné hodnotenie. Česko za minulý rok rovnako ako predminulý rok získalo 54 bodov, čo mu aj pre rok 2021 zabezpečilo 49. pozíciu. Rovnaké bodové hodnotenie s Českom zdieľajú Malta a Maurícius. Česká republika je jedným z príkladov celosvetovej stagnácie boja s korupciou, o ktorej TI informuje. To je za posledných desať rokov prípad 86 percent krajín.

Desaťročné zhoršenie

 V regióne západnej Európy a Európskej únie sa 84 percent krajín v posledných desiatich rokoch v protikorupčnom výkone zhoršilo alebo dosiahlo len malý, prípadne žiadny pokrok. „Stagnácia je predzvesťou problémov naprieč Európou.

Aj tí najlepší v tomto regióne sa stávajú korisťou veľkých škandálov, čo odhaľuje nebezpečenstvo z nečinnosti. Iní umožnili napučanie korupcie, takže sa teraz stretávajú s vážnymi prípadmi porušovania slobôd," hovorí Flora Cresswellová, ktorá je koordinátorkou TI pre západnú Európu.

„Región navyše nie je vo vákuu. Nedostatok vymáhania práva na národnej úrovni v Európe vedie k šíreniu korupcie do celého sveta, pretože zahraniční hráči doma zneužívajú slabé zákony na ukrývanie peňazí a financovanie korupcie," dodáva.

Pokles zaznamenali aj tradične silné demokracie Kanada (o tri body na 74 bodov) a Spojené štáty. USA síce rovnako ako predvlani získali 67 bodov, ale z predminulej 25. priečky sa prepadli na 27. miesto. „USA vypadli zo skupiny 25 najlepšie hodnotených prvýkrát," uvádza TI.

Upozornenie na Rusko

,,USA čelí ďalším útokom na slobodné a spravodlivé voľby," dodáva organizácia. Najhoršie hodnoteným svetovým regiónom je subsaharská Afrika, ktorá získala 33 bodov, nasledovaná s 36 bodmi východnou Európou a strednou Áziou.

TI obzvlášť upozorňuje na Rusko, ktoré vlani získalo 29 bodov, čo je o bod menej ako predvlani. Ruský zákon o zahraničných agentoch urobil podľa TI informovanie o korupcii viac než nebezpečným. „Úrady podnikajú razie doma av úradoch novinárov a aktivistov, ktorí vyšetrujú vládnu korupciu, a označujú ich za zahraničných agentov," uvádza TI.

Podľa tejto organizácie vyslali ruské úrady svojim kritikom jasný signál, keď po návrate z liečenia v Nemecku zadržali opozičného predáka Alexeja Navalného. Čína, ktorá je radená do regiónu Ázie a Tichomoria, získala 45 bodov, predvlani to bolo 42 bodov. Aj napriek miernemu zlepšeniu ale Peking podľa TI naďalej potláča opozíciu a obmedzuje ľudské práva.

Ďalšie dôležité správy

Reportáž z Kunerád kde bol vypálený Kuneradský zámok. Na fotke: Monika Kavecká
Neprehliadnite

Boj proti korupcii v podaní OĽaNO? Matovičovu poslankyňu Kaveckú obvinili pre zločin machinácie