Desiatky vysokoškolákov v Prahe protestovali proti spolupráci a partnerstvu niektorých vysokých škôl a ich fakúlt s podnikateľmi Danielom Křetínskym a Pavlom Tykačom. Protest organizovalo študentské hnutie Univerzity za klímu. Protestujúci ľudia požadujú, aby univerzity a fakulty spoluprácu s podnikateľmi, ktorí vlastnia energetické firmy, ukončili. Podľa zástupcov hnutia ide napríklad o Právnické fakulty (PrF) Univerzity Karlovej (UK) v Prahe a Masarykovej univerzity (MU) v Brne a pražskej Českej vysoké učenie technické (ČVUT).

Nezodpovedné partnerstvá v čase klimatickej krízy

„Univerzity musia slúžiť verejnému záujmu a stáť za vedeckým poznaním, ktoré nás pred klimatickou krízou varuje. Nie vylepšovať imidž či vychovávať právnikov špinavému priemyslu, ktorý je hlavnou príčinou krízy klímy a jej riešenie sabotuje,“ uviedli zástupcovia hnutia Univerzity za klímu.

Hnutie protest zvolalo pred betlehemskú kaplnku na čas, kedy sa v týchto priestoroch schádzali rektori vysokých škôl, politici a akademici. Prišli na slávnostné zhromaždenie k 30. výročiu založenia Českej konferencie rektorov. Protestu sa zúčastnilo asi 30 ľudí. Niektorí z nich mali transparenty s nápismi, nabádajúcimi ku koncu spolupráce s energetickými firmami a ich predstaviteľmi.

Spoluprácu s Energetickým a priemyselným holdingom (EPH) miliardára Křetínskeho má PrF MU, pričom holding fakulte pomáha s financovaním výučby energetického práva. Kretínsky je tiež uvedený medzi partnermi PrF UK. ČVUT zase podľa hnutia spolupracuje s podnikateľom Tykačom, ktorý vlastní firmu Sev.en.

Výzva na ukončenie partnerstva

Ohľadne spolupráce MU s EPH študentské hnutie spísalo otvorený list, v ktorom vyzýva na ukončenie partnerstva. Podľa zástupcov hnutia ho zatiaľ podpísalo asi 250 študentov a absolventov školy. Vadí im to, že má EPH ako prevádzkovateľ hnedouhoľných elektrární negatívny vplyv na klímu, a firmu označili za jednu z „najšpinavších fosílnych spoločností v Európe“. Rovnako sa obávajú toho, že finančné príspevky holdingu môžu ovplyvňovať nezávislosť fakulty. Dekan PrF MU Martin Škop v januári oznámil, že by bez peňazí od EPH zrejme nebolo možné dlhodobo udržať činnosť oddelenia energetického práva na PrF MU v súčasnom rozsahu.

PrF UK teraz podľa svojej hovorkyne Lucie Frnochovej s Křetínskym alebo jeho firmou nespolupracuje. „JUDr. Daniel Křetínský v roku 2019 našej fakulte venoval sumu 300-tisíc Kč na podporu odboru rímskeho práva. Išlo o jednorazový sponzorský dar, s ktorým nebola spojená žiadna forma ďalšej spolupráce,“ povedala ČTK.

Slávnosti pri príležitosti 30. výročia založenia Českej konferencie rektorov sa podľa usporiadateľov zúčastní okrem iného predseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), premiér Peter Fiala (ODS) a ministri Helena Langšádlová (TOP 09) a Vladimír Balaš (STAN). Prítomní budú aj predseda Českej konferencie rektorov a rektor MU Martin Bareš či rektor ČVUT Vojtech Petráček.

Ďalšie dôležité správy

Daniel Křetínský
Neprehliadnite

Dotácie na energie žiada od Britov aj český miliardár Křetínský