"Predvlani sme pre jednu firmu z Karlových Varov skúšobne vyrobili prvé cievky s plastovou náplňou do 3D tlačiarní. Informácia sa rýchlo rozšírila a začali sa nám ozývať výrobcovia i používatelia tlačiarní, takže sme sa rozhodli do tejto výroby investovať čas aj peniaze," povedal ČTK vedúci obchodnej činnosti pridruženej výroby Plasty Mladeč Lumír Sedlář.
Poľnohospodárske družstvo Haňovice vlani nakúpilo za 1,5 milióna českých korún technológiu na výrobu tenkých plastových drôtov do 3D tlačiarní. Linka môže mesačne vyrobiť až 1200 kilogramov náplne. Všetci štyria pracovníci pridruženej výroby venovali veľa času výberu správnej zmesi na výrobu náplní, aby ich 3D tlačiarne dokázali taviť a formovať do požadovaného tvaru.
Produkcia náplní do 3D tlačiarní v Mladči od jesene rýchlo rastie. "Vlani sme ich mesačne vyrobili zhruba 150 až 200 kilogramov. Tento rok produkciu znásobíme a postupne sa chceme priblížiť výrobnej kapacite," povedal Sedlář, ale konkrétnejšie údaje neuviedol. Investície by sa podľa neho mali družstvu vrátiť do piatich rokov.
Družstvo Haňovice už eviduje 103 odberateľov z Česka, Slovenska a Poľska, z toho šesť je veľkých. "Niektorí naši odberatelia chcú náplne ďalej exportovať do celej Európy aj Spojených štátov, kde majú byť 3D tlačiarňami vybavené školy. Zároveň sa ale snažíme udržať si aj drobných zákazníkov," dodal. Tržby pridruženej výroby by sa tento rok vďaka náplniam pre 3D tlačiarne mali zvýšiť o 60 percent.
Náplň do 3D tlačiarní tvorí tenký plastový drôt navinutý na cievku. V Mladči vyrábajú náplne v siedmich farebných variantoch. V Česku podľa Sedlářa zatiaľ nikto iný náplne do 3D tlačiarní vo veľkom nevyrába. "Máme informácie, že už to niekto skúša, ale ostatní sú za nami niekoľko mesiacov pozadu vo vývoji," podotkol. Do Európy sa dováža veľa plastových drôtov pre 3D tlačiarne z Číny, ale náplne vyrábané v dedinke Mladeč sú lacnejšie. "Snažíme sa držať v strednom cenovom pásme. Naše ceny sú zhruba o tretinu nižšie, " dodal.
3D tlačiarne umožňujú tvorbu objektov podľa zadaného modelu. Princíp spočíva v pridávaní materiálu, na rozdiel od frézovania, kedy sa surovina odoberá. Zariadenia sa využívajú v priemyselnom dizajne, ale aj šperkárstve či v modelárstve. Výrobcovia 3D tlačiarní sa čoraz viac zameriavajú na menšie a lacnejšie zariadenia. Jan Škopík z firmy 3Dfactories ČTK povedal, že najpoužívanejším materiálom je síce stále plast, ale nové 3D technológie umožňujú tlač napríklad z keramiky, dreva či kovu. Britská firma Tamicare nedávno oznámila, že sa jej podarilo vytlačiť dámske spodné prádlo.