Zastropovanie cien energií aj pre veľké firmy je logickým krokom, tvrdia analytici oslovení ČTK. Podľa nich opatrenia síce ďalej zaťažia štátny rozpočet, je však nutné pre udržanie konkurencieschopnosti tuzemského priemyslu. Rozšírenie cenového stropu na energie aj na veľké podniky navrhuje ministerstvo priemyslu a obchodu (MPO), vláda by o ňom mala rokovať budúci týždeň.

Rovnaké ceny elektriny a plynu

Návrh českého ministerstva, ktorý je teraz v pripomienkovom konaní, počíta s tým, že veľké firmy budú mať nárok na rovnaké ceny elektriny a plynu, aké vláda už predtým nastavila pre domácnosti, malé a stredné firmy a verejný sektor.

To je 6 000 českých korún za jednu megawatthodinu (MWh) elektriny vrátane DPH a 3000 českých korún za jednu MWh plynu. K tomu je potrebné pripočítať distribučné poplatky.

Rovnako ako v prípade malých firiem má zastropovanie platiť do 80 percent najvyššej mesačnej spotreby z posledných piatich rokov. Toto opatrenie má podniky motivovať k úsporám.

Vít Hradil, Cyrrus

Analytici oslovení ČTK sa napospol zhodli na tom, že rozšírenie opatrení je logické. Hlavný ekonóm spoločnosti Cyrrus Vít Hradil v súvislosti s plánovaným rozšírením cenového stropu pripomenul, že podobné opatrenia zavádzajú aj ostatné európske štáty.

,,Česko tak prakticky ani nemá inú možnosť, než sa k nim pripojiť. V opačnom prípade by hrozila strata konkurencieschopnosti," zdôraznil.

Podľa Hradila je dôležité, že firmy konečne budú vedieť, za akých podmienok budú od januára fungovať. Privítal tiež nastavenie obmedzeného zastropovania, ktoré by malo aspoň čiastočne motivovať k úsporám.

Hradil ale zároveň upozorňuje, že ide o neštandardné opatrenia v mimoriadnom čase. „Výkyvy v cene výrobných vstupov sú neoddeliteľnou súčasťou podnikateľského rizika a nemalo by byť štandardom, že pri priaznivom cenovom vývoji podnikateľské subjekty benefitujú a pri nepriaznivom ich zachraňuje daňový poplatník.

Jiří Tyleček, XTB

Ako pozitívny krok hodnotí návrh analytik XTB Jiří Tyleček. ,,Nevidel by som žiadnu logiku v tom, že malé firmy by si zaslúžili menšiu podporu ako veľké," uviedol.

Slabinou cenového stropu je podľa Tylečka rôzna maximálna a minimálna výška podpory v rámci EÚ. V tejto súvislosti upozornil na to, že napríklad nemecké firmy budú mať cenu elektriny a plynu zhruba na polovici českého stropu. ,,Nie som si vôbec istý, ako budú české podniky v takomto prostredí konkurencieschopné," dodal.

Radim Dohnal, Capitalinked.com

Rozšírením stropu na veľké firmy sú podľa Radima Dohnala z Capitalinked.com dôkazom toho, že MPO nechce nechať podniky padnúť. Podľa neho je zároveň správne, že s opatrením štát prišiel o niečo neskôr ako v prípade ostatných subjektov, pretože tým chcel veľké firmy motivovať k zavádzaniu úsporných opatrení, v ktorých teraz budú firmy aj napriek zastropovaniu pokračovať.

,,Práve táto logika, keď štát neponáhľa s okamžitou a nepodmienenou podporou, vedie k dlhodobej potrebe samostatnosti a zodpovednosti za seba či svoj podnik," vysvetlil Dohnal.

Poukázal pritom na maďarské zastropovanie pohonných hmôt, ktoré tamojšia vláda v tomto týždni pre problémy s nedostatkom palív zrušila. Podľa Dohnala išlo len o odsunutie jedného zo zdrojov nákladovej inflácie v čase, čo ju do budúcnosti predĺži.

Zastropovanie je podľa politikov dôležité

Podpredsedovia Snemovne Ján Skopeček (ODS) a Karel Havlíček (ÁNO) sa v nedeľu v programe Partie Terézie Tománkovej v televízii CNN Prima News zhodli na tom, že zastropovanie cien aj pre veľké firmy je dôležité. Podľa Skopečka je to nutné najmä pre nadchádzajúcu energetickú sezónu. Následne je ale podľa neho potrebné, aby energetickú politiku v EÚ nediktovali aktivisti a aby sa riešili príčiny vysokých cien v Európe.

Podľa Havlíčka je nutné stanoviť maximálne ceny elektriny na rovnakej hranici ako v Nemecku. Pre priemyselných zákazníkov je tam stanovená cena 13 eurocentov za kilowatthodinu do 70 percent minuloročnej spotreby. Podľa prvého podpredsedu ÁNO je neprijateľné, aby české firmy platili viac.

,,Sme s Nemeckom silne previazaní. Ak to neporovnávame, výsledkom bude, že nás nemecké firmy kúpia, alebo naše firmy odídu z trhu," povedal.

Ďalšie dôležité správy

Vláda vezme zisky energetickým firmám
Neprehliadnite

Slovnaft protestuje proti novele o energetike, Brusel znížil spotrebu plynu a e-faktúry počkajú