Česká republika má v požadovanej výbave bojových vozidiel pre armádu diery. Dôvodom je zastarané zadanie, ktoré nereagovalo na nedávne ozbrojené konflikty, informuje portál e15.cz. Na podobné problémy môže naraziť aj mamutí slovenský tender.
Účinná ochrana chýba
Ak by sa zákazka začala plniť už tento rok, obrnencom by podľa informácií denníka E15 chýbala účinná ochrana proti útočným dronom, tú ale kompletné vyrábajú české firmy. „Chceme moderné technológie pre moderné bojiská. Týka sa to aj diaľkovo ovládaných alebo autonómnych bojových systémov,“ povedala ministerka obrany Jana Černochová.
Jedným z hlavných problémov tendra je podľa ministerky 210 pásových vozidiel, ktorá sa ťahá už od polovice minulej dekády. Negatívnym dopadom je cenový strop vo výške 52 miliárd korún. Ten kvôli inflácii a zdražovaniu surovín či energií môže stúpnuť až o tretinu. Problémom sú však aj takticko-technické požiadavky, ktoré vojsko pred rokmi definovalo, no dnes už nie sú hrozbou.
Dôraz kladú podľa skúseností
Armádni európski nákupcovia po skúsenostiach z Afganistanu či východnej Ukrajiny kladú dôraz na zosilnenú ochranu podvozkov obrnených alebo aj pozorovacích vozidiel proti mínam.
Stret o Náhorný Karabach zase preukázal účinnosť dronov, informuje e15.cz. Práve tie mali výrazne pomôcť Azerbajdžanu k ovládnutiu sporného územia. „Ochrana proti dronom by sa medzi požiadavkami na bojové vozidlá pechoty určite pridať mala, nie je riešená vôbec. Spolu s odolnejším pancierovaním je v súčasnosti asi najzásadnejší,“ uviedol pre portál vojenský a bezpečnostný analytik Lukáš Visingr.
Ako informuje e15.cz, výbava systémami proti bezpilotným prostriedkom je navyše príležitosťou pre české firmy, ako sú Retia, URC Systems, Meopta a niektoré ďalšie vrátane štátneho podniku Vojenský technický ústav vo Vyškove.
Antidronová pechota
„Dôležité sú aj smerové rušiče dronov, ktoré môže dodať URC Systems, alebo infračervené senzory vyrábané Meoptou. Vedel by som si teda predstaviť špeciálnu antidronovú verziu vozidla pechoty, ktorá by disponovala ako českými radarmi, tak rušičmi a senzormi. Mohlo by to byť vždy jedno vozidlo zo šiestich, ktoré by slúžilo ako ochrana tých ostatných,“ dodal Visingr.
Ochrániť obrnenca by mala aj munícia, ktorá má čas výbuchu naprogramovateľný a v tesnej blízkosti dronov sa premení na spŕšku črepín.
„Niektoré typy vozidiel túto schopnosť majú, do ostatných by nemalo byť ťažké ju zakomponovať. Špeciálne radary ale dokážu detekovať drony na oveľa väčšie vzdialenosti, takže by poskytli včasnú výstrahu,“ podotkol pre e15 analytik.
Výberové konanie bolo pozastavené
Mnohomiliardové výberové konanie na 200 vozidiel bolo minulý rok pozastavené. Ministerstvo obrany tvrdilo, že ani jeden z troch dodávateľov nesplnil podmienky. Vyradený však nebol nik.
O zákazku tak naďalej usilujú britská BAE Systems, španielska General Dynamics European Land Systems a nemecký Rheinmetall Landsysteme.
Rezort obrany aktuálne očakáva právne analýzy. Ak by ministerstvo priamo oslovilo niektorý z nadnárodných zbrojárskych koncernov s najlepšou vyhodnotenou ponukou, ostatní by mohli proti Česku začať arbitráže.