Polročnému českému predsedníctvu v Rade EÚ sa aj napriek veľkým krízam podarilo udržať jednotu členských štátov a nachádzať potrebné kompromisy. Podľa spravodajcu TASR to po skončení štvrtkového summitu EÚ v Bruseli uviedol český premiér Petr Fiala.
Jednotný postup
Premiér počas spoločnej tlačovej besedy s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom a šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou pripomenul, že je to posledný summit českého predsedníctva. Upozornil, že Česko v lete prebralo predsednícku štafetu uprostred prebiehajúcej ruskej agresie na Ukrajine a na začiatku energetickej krízy.
,,Aj napriek tomu sme dokázali po celý čas udržať jednotu členských štátov a nachádzať kompromisy pre riešenie problémov, ktoré by si mnohí z nás nedokázali pred rokom vôbec predstaviť," opísal situáciu.
Dodal, že jednotný postup sa potvrdil aj vo štvrtok na summite schválením makrofinančnej pomoci Ukrajine a pri dohode lídrov na deviatom balíku sankcií proti Rusku.
Zastupoval Slovensko aj Taliansko
Slovensko bolo na decembrovom ,,dvojsummite" v stredu a vo štvrtok v Bruseli zastúpené českým premiérom Petrom Fialom, ktorý pre spravodajcu TASR povedal, že od slovenskej vlády dostal na jednotlivé rokovania presný mandát.
Fiala v stredu na summite EÚ – ASEAN zastupoval nielen slovenského premiéra Eduarda Hegera, ale aj taliansku premiérku Giorgiu Meloniovú. Vo štvrtok, na tradičnom zasadnutí Európskej rady, mal opätovne mandát zatupovať svojho slovenského kolegu, ktorý doma čelil odvolávaniu vlády.
,,Mal som tú česť zastupovať Slovensko. Samozrejme uprostred rokovaní som prijal správu, že bola vyslovená nedôvera slovenskej vláde. Prajem aj touto cestou premiérovi Hegerovi všetko dobré v nasledujúcich dňoch a dobré politické rozhodnutia. Slovensku želám, aby sa tá politická situáciu rýchlo stabilizovala. Je to v záujme Slovenska a aj ďalších krajín," uviedol Fiala.
Dodal, že sa teší na ďalšiu úzku spoluprácu Českej republiky a Slovenska.
,,Mali sme vo všetkých veciach zhodu. Niekde Slovensko kládlo ešte silnejší dôraz na niektoré veci a tam, kde to bolo potrebné, som počas summitu stanovisko Slovenska tlmočil," vysvetlil Fiala.
Stabilizácia cien energií
Lídri EÚ poverili ministrov pre energetiku, aby v pondelok (19.12) predstavili kompromisný balík opatrení na stabilizáciu cien energií. Tento kompromis bude podľa Fialu možný, lebo aj vo štvrtok sa ešte dolaďovali rôzne technické detaily a zbližovali názorové rozdiely medzi krajinami.
Lídrom sa podarilo na summite dosiahnuť dohodu týkajúcu sa spoločných nákupov plynu a rýchlejšieho budovania infraštruktúry pre obnoviteľné zdroje energie, čo by malo v budúcnosti zaistiť dostatok dodávok plynu a energie pre občanov a podniky.
,,Šlo nám o to, aby sme pri dohode o energiách pripravili podmienky pre zastropovanie cien plynu na európskej úrovni a šlo nám aj o dotiahnutie balíka ostatných vecí s tým spojených, napríklad o zaistenie makrofinančnej pomoci Ukrajine," uviedol Fiala s odkazom na finančnú pomoc vo výške 18 miliárd eur pre Ukrajinu v roku 2023 alebo vyplatenie zmrazených eurofondov pre Maďarsko.
Fiala v tejto súvislosti zdôraznil, že snahou EÚ je zaistiť, aby aj na budúci rok na tie ďalšie bol dostatok plynu, zásobníky sa včas naplnili a ceny energií zostali na udržateľnej úrovni.