Banky postupne vypovedajú bankové účty všetkým firmám, ktoré sa zaoberajú kryptomenami. Tým sa tak výrazne komplikuje podnikanie. Na tlačovej konferencii to povedal predseda Českej kryptomenovej asociácie (ČKMA) František Vinopal. Asociácia a jej členovia teraz podľa neho pracujú na spoločnom postupe. Krajnou, ale reálnou možnosťou, je aj presun niektorých firiem do zahraničia, dodal.

Postoj bánk ku kryptu

„Problematika obchodu s virtuálnymi aktívami je teraz hodnotená aj tuzemskými regulátormi (Finančný analytický úrad a Česká národná banka) ako jedna z oblastí s vysokou mierou rizikovosti v oblasti legalizácie výnosov pochádzajúcich z trestnej činnosti,“ reagoval hovorca Českej bankovej asociácie (ČBA) Radek Šalša.

Celý bankový sektor má podľa neho aktuálnu skúsenosť so zneužívaním virtuálnych aktív na legalizáciu výnosov z trestnej činnosti v podobe podvodných kybernetických útokov na ich klientov, čo potvrdzuje zvýšené obavy členských bánk z rizika plynúceho z obchodov s virtuálnymi aktívami a nutnosť zavedenia zodpovedajúcich zvýšených kontrolných postupov.

Stanoviská asociácie

ČKMA sa podľa Vinopala opakovane pokúšala na formálnej úrovni vyvolať rokovania so všetkými bankami v ČR, avšak bez výsledku. „Aktuálne je v rokovaní spoločný postup členov ČKMA voči bankám, ktoré svojím prístupom poškodzujú celý kryptomenový trh,“ uviedol. Všetci členovia asociácie podľa F. Vinopala pritom spĺňajú povinnosti vyplývajúce zo zákona proti praniu špinavých peňazí (takzvaný AML zákon).

ČBA uviedla, že podporuje a víta všetky iniciatívy, vedúce k zjednoteniu legislatívneho prostredia, ktoré umožnia na oboch stranách riziká spojené s virtuálnymi aktívami a ich obchodovaním znížiť na obojstranne akceptovateľnú mieru, k čomu by malo smerovať aj rokovanie na úrovni EÚ.

„Ide v podstate o obdobné mechanizmy, ako majú banky. Dodržiavanie zákona kontroluje Finančný analytický úrad, s ktorým kryptomenové firmy aktívne spolupracujú. Vďaka tomu sú naši členovia schopní efektívne brániť prípadným podvodom na svojich platformách, čím chránia svojich užívateľov a ich peniaze. Prípadné vyhnanie českých firiem túto záchrannú sieť odstráni, čo nepriamo prispeje k negatívnym dopadom na českých klientov,“ povedal F. Vinopal.

Stratí najmä štát

České kryptomenové zmenárne a burzy sa teraz sústredia predovšetkým na to, aby ich klienti túto zmenu nepocítili. „Samotných kryptomien, ktoré vlastnia používatelia, sa uzavretie bankových účtov nijako nedotkne. Ich korunové zostatky budú prevedené k inej inštitúcii,“ poznamenal F. Vinopal.

Upozornil, že o nemalé peniaze príde štát. Podľa štúdie spracovanej ekonómom Trinity Bank Lukášom Kovandou a jeho tímom, prípadným odchodom celého kryptopriemyslu do zahraničia by mohlo HDP ČR počas ďalších desiatich rokov stratiť 256 až 362 miliárd korún a potenciál v podobe zhruba viac ako 53-tisíc vytvorených pracovných miest.

Hlavné spoločnosti v odbore vykázali za minulý rok obrat 53 miliárd korún. Podľa aktuálnych dát je v ČR okolo 400-tisíc držiteľov kryptomien. Štúdia uvádza, že tento počet môže v horizonte desiatich rokov narásť takmer na osemnásobok.

Ďalšie dôležité správy

WA 22 archív Berlín - Na archívnej snímke z 5. marca 2022 mince bitcoinu, najznámejšej digitálnej meny, sú na stole v Berlíne. Kryptomeny pokračovali v piatok v raste a zrejme zaznamenajú svoj najlepší týždeň od začiatku roka 2021. FOTO TASR/DPA

ARCHIV - 05.03.2022, Berlin: ILLUSTRATION - Bitcoin-Münzen (Token) liegen auf einem Tisch. Das Bundeskriminalamt (BKA) und die Zentralstelle zur Bekämpfung der Internetkriminalität (ZIT) der Generalstaatsanwaltschaft Frankfurt haben laut eigenen Angaben
Neprehliadnite

Nárast ceny bitcoinu svedčí o návrate dôvery investorov v kryptomenu, tvrdí analytik