Štart CZC však sprevádzali ťažkosti a oficiálna webová stránka bola pre údajný útok hackerov ťažko dostupná. Poriadne nefungovala ani po 17:00 hod.
Za menou stojí televízny kameraman Ladislav Faith s piatimi spoločníkmi, medzi ktorými má byť vývojár, programátor či špecialista na bezpečnosť. Cieľom projektu je podľa oficiálneho oznámenia podpora internetového podnikania v Česku.
„Na naše internetové stránky sa dnes niekto nabúral a vyradil ich z prevádzky tzv. DDOS útokom. V súčasnosti pracujeme na sprevádzkovaní a stabilizácii stránok,“ povedal L. Faith.
Okrem internetových stránok, z ktorých si záujemcovia môžu stiahnuť peňaženku pre získané CZC, by mal začať fungovať server pre ťažbu mincí, ešte po 13:00 bol však nedostupný.
Polovica z celkového počtu mincí je už vyťažená, druhá polovica sa bude ťažiť nasledujúce štyri až desať rokov. Distribúcia mincí medzi zaregistrovaných používateľov a tiež obchodovanie s nimi sa má začať v septembri. Ďalšie informácie k distribúcii zverejnia autori neskôr.
Projekt sa na internete nestretol s príliš pozitívnym ohlasom. Prispievatelia na sociálnych sieťach sa pozastavovali predovšetkým nad problémami s dostupnosťou internetových stránok. „A teraz už len s napätím čakať, čo za „taškařici“ z toho bude,“ podotkol internetový odborník Daniel Dočekal.
Digitálne meny začali vo väčšom množstve vznikať pred niekoľkými rokmi. Najvýznamnejšou z nich sa stal Bitcoin, ktorý sa dostal do obehu v roku 2009.
Mena je navrhnutá tak, aby ju nemohli ovplyvňovať vlády ani centrálnej banky. Kybernetické mince „razí“ sieť počítačov so špecializovaným softvérom, naprogramovaným tak, aby uvoľňoval nové mince stabilným, ale stále klesajúcim tempom. Počet mincí v obehu má dosiahnuť 21 miliónov, čo má byť okolo roku 2140. Vedľa toho začali vznikať aj národné meny.
Bitcoin oceňuje mnoho používateľov pre jeho anonymitu. Kritici však upozorňujú, že práve kvôli anonymite je mena zneužiteľná pre pranie špinavých peňazí. Virtuálne meny sa tiež stretávajú s veľkými výkyvmi kurzu.
Na rozdiel od bežných mien tiež virtuálne meny nemajú podporu centrálnych bánk ani vlád. Veľká pozornosť sa na ne zamerala najmä po februárovom krachu burzy Mt. GOX, keď sa z účtov zákazníkov stratili bitcoiny v odhadovanej hodnote 650 miliónov dolárov.