Česká republika zaostáva v rozvoji veterných elektrární, tvrdí český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela. V porovnaní s Európou je rozdiel výrazný. Veterná energia sa v Česku podieľa na spotrebe elektriny zhruba jedným percentom, zatiaľ čo európsky priemer je 17 percent. Síkela chce do roku 2030 strojnásobiť podiel veternej energie.

Ľudia sa obávajú hluku

Existuje racionálny dôvod pre obmedzený počet veterných elektrární v Českej republike. „Niektorým ľuďom sa to nepáči, boja sa hluku a ďalších vecí. Skúsenosti z iných krajín však ukazujú, že veterná energia, ktorá je čistá a veľmi šetrná k životnému prostrediu, má veľký potenciál,“ povedal český minister. Výroba dielov pre veterné turbíny môže byť prínosom pre rozvoj domácej ekonomiky. „Oceľ sa vyrába v Třinci, stojany v Chrudimi, ložiská v Zámrsku pri Pardubiciach a SKF v Chodově pri Sokolove vyrába mazacie komponenty,“ povedal.

Zjednodušený povoľovací proces

Verí, že pripravované legislatívne zmeny v Českej republike budú mať pozitívny vplyv na rozvoj veternej energie. Štát zjednoduší povoľovací proces výstavby veterných elektrární, ktorý v súčasnosti trvá v priemere takmer desať rokov od zámeru po začatie výroby. „Cieľom je, aby tento proces trval dva roky a v niektorých prípadoch, kde je to možné, aj jeden rok,“ povedal predseda Komory OZE Štěpán Chalupa.

Povedal, že najväčšou prekážkou pri udeľovaní povolení v minulých desaťročiach bol nedostatok štátnej podpory, čo sa teraz zmenilo. Ďalej to bola duplicita v povoľovacom procese, ktorá sa teraz odstraňuje. „Je dôležité, aby sa dokumenty a štúdie nepredkladali opakovane v rôznych fázach,“ povedal, pričom zdôraznil potrebu skrátenia lehôt celého povoľovacieho procesu.

V súčasnosti je v krajine približne dvesto veterných elektrární s celkovým inštalovaným výkonom 340 megawattov, pričom jednotky sú vo výstavbe. Rakúsko má kapacitu 3 500 megawattov.

Komunitná energetika

Síkela uviedol, že v stredu predloží vláde tzv. Lex OZE 2, stanovenie princípov komunitnej energetiky. „Vytvorenie energetických komunít, možnosť zdieľania v rámci jedného tzv. aktívneho odberateľa, dá občanom, obciam a firmám možnosť samovýroby elektrickej energie, napríklad vo forme veternej energie s možnosťou zdieľania, kde dôjde k výraznej úspore nákladov pre všetkých účastníkov energetickej komunity,“ povedal. Verí, že komunitná energetika bude ďalším impulzom pre rozvoj veterných zdrojov. „Zo svojej pozície urobím všetko pre to, aby sa tak stalo,“ dodal. Štát má na to k dispozícii niekoľkomiliardové grantové programy.

Príručka pre obce

Chalupa uviedol, že Komora obnoviteľných zdrojov energie pripravila katalóg veternej energie špeciálne pre obce, aby vedeli, ako pristupovať k ponukám investorov do zdrojov a ako sa s nimi dohodnúť na spolupráci na viac ako 20 rokov. Príručku privítala aj výkonná riaditeľka Únie miest a obcí ČR Radka Vladyková. „Obnoviteľné zdroje elektrickej energie budeme potrebovať. Je dôležité mať dobrého partnera. Obce oslovujú rôzne advokátske kancelárie a obchodníci, ktorí sľubujú nemožné. Príručka by mala týchto špekulantov eliminovať,“ povedala.

Minister uviedol, že štát chce tiež zjednodušiť povoľovacie procesy definovaním tzv. go-to zón, kde budú dané veterné podmienky a vylúčené budú osobitne chránené územia, letiská či vojenské objekty. „Podklad z ministerstva životného prostredia je takmer hotový a teraz ide o to, ako rýchlo ho dokážeme pripomienkovať a schváliť,“ povedala Síkela

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Veterná energia zažije tento rok rekordný prírastok