V Českej republike odštartoval súboj o Pražský hrad. O tom, kto sa stane novým českým prezidentom alebo prezidentkou, bude môcť rozhodnúť 8,3 milióna oprávnených voličov.
Podľa odborníka na etiketu a bývalého hovorcu prezidenta Václava Havla Ladislava Špačeka je potrebné na Hrad vrátiť takzvaný étos. To však bude podľa jeho slov komplikované.
„Vzhľadom na tie škody, ktoré na Hrade napáchali predchádzajúce generácie prezidentov, to bude náročná práca," tvrdí.
Mnohí sú obyčajní politici
L. Špaček v relácií Českého rozhlasu uviedol, že sa dalo očakávať, že budúci prezidenti Českej republiky budú štandardní. Havlovu dobu totiž považuje za úplne výnimočnú.
„Také osobnosti ako bol Tomáš Garrigue Masaryk alebo Václav Havel sa rodia len v revolúciách – a tie už dúfam nebudú. Takže sa dalo očakávať, že budúci prezidenti budú štandardní,“ skonštatoval bývalý prezidentský hovorca.
Podľa jeho slov je ale príjemné, ak je na Hrade osobnosť, o ktorú sa svet zaujíma a všetci, napríklad na summite NATO alebo EÚ, považujú za česť podať si s ňou ruku.
Vzápätí ale dodáva, že mnohí predstavitelia ostatných európskych či euroatlantických krajín však nie sú charizmatické osobnosti. „Sú to jednoducho obyčajní politici,“ dodal L. Špaček.
Prázdniny deťom neskráti...
Nová hlava štátu by mala byť podľa bývalého prezidentského hovorcu osobnosťou, ktorá vzbudzuje úctu a v ktorej majú ľudia dôveru.
Zdôrazňuje, že okrem ústavných právomocí, je prezident aj osobnosťou, ku ktorej sa ľudia upínajú.
„Takisto býva na Hrade – to niečo znamená. Je tu hlboká tradícia zakorenená v tom, že prezident je posledná inštancia našich problémov a starostí,“ nadviazal L. Špaček.
Jedným dychom však dodal, že obyvatelia musia byť realistickí a vedieť, čo by mali od prezidenta očakávať. Iba tak sa podľa neho vyhnú prípadnému sklamaniu.
„Prezident nikomu nezariadi lepší život, ani nepredĺži deťom prázdniny,“ uzavrel s humorom L. Špaček.