V zverejnenom vyhlásení, ktoré ministerstvo financií zverejnilo na svojom webe, A. Babiš zdôraznil, že návrh nových pravidiel proti firemným daňovým únikom podporuje. Ich zavedenie však zviazal práve so svojou snahou o takzvanú „reverse charge“, ktorú pokladá za významnú pre boj s podvodmi na DPH.
„Bez tohto silného prepojenia sa balíček proti neplateniu priamych aj nepriamych daní rozpadne,“ tvrdí. Česko chce získať možnosť pilotného projektu rozšírenia systému prenesenej daňovej povinnosti a predovšetkým možnosť samo a rýchlo sa rozhodovať v oblastiach, kde zistia závažné podvody s DPH. Európska komisia by mala v piatok prísť s analýzou tejto žiadosti.
Novinárom A. Babiš povedal, že ešte pred piatkovým rokovaním v Luxembursku sa zíde s eurokomisárom pre finančné otázky, dane a clá Pierrom Moscovicim. „Pre nás je priorita a hlavný záujem presadiť pilot. Pre ostatné štáty má samozrejme korporátna daň väčšiu cenu,“ poznamenal minister.
O veci už vraj tiež hovoril s Jeroen Dijsselbloemem z Holandska, teda ministrom financií súčasnej predsedníckej krajiny EÚ. Holandské predsedníctvo tak o tvrdej českej pozícii vie, napriek tomu dúfa, že v piatok bude dosiahnutý „dobrý výsledok“, povedali ČTK holandskí diplomati. O januárovom návrhu komisie už ministri rokovali v máji, vtedy vec o mesiac odložili.
Návrh, ktorý by minister A. Babiš mohol zablokovať, obsahuje niekoľko krokov, ktoré majú brániť takzvanému agresívnemu daňovému plánovaniu firiem. Sú medzi nimi napríklad stropy obmedzujúce odpočítateľnosť úrokov alebo pravidlá týkajúce sa takzvaných hybridných nesúladov.
Uzavreté alebo obmedzené majú byť existujúce medzery, keď firmy fakticky neplatia dane z dividend či kapitálových ziskov a podobne. Plán tiež predpokladá „výstupnú daň“ na intelektuálne vlastníctvo či patenty presúvané z európskeho prostredia do daňových rajov pred tým, než spoločnostiam začnú generovať zisky.
Eurokomisár P. Moscovici uvádza, že v daňových únikoch sa každoročne strácajú miliardy eur. Nedávna štúdia europarlamentu ukázala, že takéto presuny ziskov znamenajú každoročné straty až 70 miliárd eur.
Na opatreniach mieriacich proti erózii základu dane a presúvaniu zisku sa krajiny Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) dohodli už vlani v októbri.