Slovensko využilo z prostriedkov Európskej únie v programovom období 2014 až 2020 takmer 14 miliárd eur a priblížilo sa tak k vyčerpaniu celkového záväzku desať operačných programov. To, koľko peňazí zo starých eurofondov napokon reálne použijeme, prípadne, koľko prepadne, sa ukáže po domácom uzavretí výdavkov a najmä po konečnom vyúčtovaní v Európskej komisii.

Ministerstvo financií ako certifikačný orgán informovalo, že čerpanie zdrojov EÚ k 29. februáru dosiahlo 13,92 miliardy eur, čo je 96,01 percenta z alokácie desiatich programov 14,5 miliardy eur. Pre vyčerpanie celkovej alokácie zostáva predložiť na Európsku komisiu v roku 2024 oprávnené výdavky v minimálnej výške 1,96 miliardy eur. Tieto údaje nezahŕňajú Program rozvoja vidieka, ktorý po predĺžení programového obdobia o dva roky do konca roka 2022 možno využívať až do záveru roka 2025.

Prebieha proces spracovania výdavkov

Ku koncu roka 2023 sa skončilo oprávnené obdobie 2014 - 2020 pre desať programov, prijímatelia eurozdrojov na svoje projekty museli dovtedy uhradiť výdavky dodávateľom.

„V roku 2024 naďalej pokračuje proces spracovávania týchto výdavkov na rôznych úrovniach,“ uviedlo ministerstvo financií. Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ z 29. februára 2024 a národnej legislatívy bude prebiehať deklarovanie výdavkov na Európsku komisiu prioritne v tomto roku, pričom lehotu predĺžila až do 31. júla 2025.

„Predbežná úroveň dosiahnutého čerpania bude známa po predložení posledných výdavkov na Ministerstvo financií v stanovených termínoch. Finálna úroveň čerpania bude známa po uzatvorení programového obdobia na základe predloženia záverečných účtov, ktoré budú predložené Európskej komisii najneskôr do 15. februára 2026,“ vysvetlil rezort financií.

Iniciatíva REACT-EU

Slovensko získalo v roku 2021 prostriedky z iniciatívy REACT-EU, ktoré Európska komisia vyčlenila na podporu eliminovania dopadov pandémie. Celková dodatočná alokácia REACT-EU pre Slovensko dosiahla vyše 722 miliónov eur. K 29. februáru tohto roka boli schválené prostriedky zo zdrojov EÚ vo výške takmer 595 miliónov eur, čo je čerpanie na úrovni cez 82 percent pridelenej sumy. Európska komisia v rámci schválených flexibilít tiež umožnila presunutie nevyužitých zdrojov eurofondov na financovanie riešenia vplyvov krízy v súvislosti s vojnou na Ukrajine (FAST CARE), a to v troch operačných programoch s celkovou presunutou alokáciou zhruba 340 miliónov eur. Čerpanie týchto prostriedkov ku koncu februára dosiahlo skoro 280 miliónov eur, teda viac ako 82 percent.

Využitie nevyčerpaných eurozdrojov

Európska komisia v marci 2023 zmenou kohéznej legislatívy schválila aj iniciatívu SAFE, tá umožňuje využitie nevyčerpaných eurozdrojov programového obdobia 2014 - 2020 na kompenzovanie zvýšených nákladov na dodávku plynu, prípadne elektriny najmä pre zraniteľné domácnosti. Jej cieľom je pomôcť prekryť náklady na spotrebu energie dodávateľom kompenzáciou rozdielu medzi trhovou hodnotou a limitom určeným vládou SR. Na opatrenia SAFE sa predbežne vyčlenili prostriedky z operačných programov Integrovaná infraštruktúra, Kvalita životného prostredia a z Integrovaného regionálneho operačného programu v objeme 1,03 miliardy eur. K 29. februáru boli uhradené prostriedky EÚ v rámci programu Integrovaná infraštruktúra vo výške 500 miliónov eur, čo predstavuje čerpanie nad 48 percent z celkovej vyčlenenej sumy na tento účel.

Ďalšie dôležité správy

Bratislava,,Slovakia,,February,28,,2020,,Statue,On,Fence,Of,Slovak
Neprehliadnite

Eurofondy nie sú zanedbateľné. Slovenskej ekonomike mimoriadne pomáhajú