Slovensko sa v čerpaní eurofondov v programovom období 2014 – 2020 podľa Národnej banky Slovenska umiestnilo na predposlednom mieste. Horšie je na tom už len Chorvátsko, píše portál Euractiv.
Slovensko sa takisto umiestnilo na posledných priečkach spomedzi krajín EÚ aj na konci programového obdobia 2007 – 2013. Krajine sa, našťastie, podarilo koncom programového obdobia čerpanie prudko zrýchliť, čo prispelo k vyššiemu nárastu HDP.
Po začatí pandémie sa čerpanie eurofondov znovu spomalilo. Vo svojej letnej prognóze poukázala centrálna banka na skutočnosť, že väčšine krajín sa podarilo čerpať prostriedky relatívne úspešne aj napriek pandemickým opatreniam, cenovým šokom a nedostatku komponentov.
Predĺženie oprávnenosti
Celkovo bolo Slovensku v rámci programového obdobia 2014 - 2020 pridelených 16,6 miliardy eur. Do dnešného dňa sa krajine podarilo vyčerpať iba 59 percent, a to aj napriek ústupkom zo strany Európskej komisie, ktorá povolila, aby boli prostriedky použité na financovanie pandemickej pomoci či pomoci pre utečencov z Ukrajiny.
Podľa Michala Kaliňáka, hovorcu Združenia miest a obcí Slovenska, neexistuje šanca, že by sa Slovensku podarilo vyčerpať zvyšok eurofondov. Verí, že slovenská vláda by mala Komisiu požiadať o predĺženie obdobia oprávnenosti programového obdobia 2014 - 2020 o jeden rok.
Komisia sa však nedávno pre Euractiv vyjadrila, že takéto predĺženie nepodporuje, pretože by to mohlo mať negatívny vplyv na začiatok programov v rámci programového obdobia 2021 - 2027.