Systémy monitorujúce zariadenia s rádioaktívnym odpadom v ukrajinskej jadrovej elektrárni Černobyľ prestali odosielať údaje jadrovému dozornému orgánu OSN, ktorým je Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE). V noci na stredu o tom informovala spravodajská televízia CNN.

V službe už dva týždne

MAAE vo svojom vyhlásení konštatovala, že prenos údajov z bezpečnostných monitorovacích systémov inštalovaných v bývalej jadrovej elektrárni v Černobyle nefunguje.

Černobyľská elektráreň bola v apríli roku 1986 miestom veľkej jadrovej havárie. Koncom minulého týždňa ju obsadili  ruské sily ako súčasť jednotiek, ktoré 24. februára podnikli inváziu na územie Ukrajiny.

MAAE v súvislosti s obsadením elektrárne Rusmi - podľa agentúry DPA - opakovane upozorňuje, že v objekte je okolo 210 technikov a pracovníkov miestnej bezpečnostnej služby, ktorí sú v službe nepretržite takmer dva týždne. Odvtedy, ako objekt ovládli ruské jednotky, totiž nedošlo k striedaniu pracovných zmien.

Potenciálne riziká

Slúžiaci personál má síce k dispozícii vodu a jedlo, ale ich ,,situácia sa zhoršuje", upozornila opäť MAAE.

Generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi vo svojom vyhlásení vyjadril hlboké znepokojenie nad ,,zložitou a stresujúcou situáciou", v ktorej sa ocitli zamestnanci v jadrovej elektrárni v Černobyle. Poukázal i na potenciálne riziká, ktoré z nej vyplývajú pre jadrovú bezpečnosť, dodala DPA.

Ďalšie správy o vojne na Ukrajine

Černobyľská oblasť a mesto Pripjať sa stali lákadlom pre turistov
Neprehliadnite

Černobyľ nie je najväčšie rádioaktívne riziko. Ukrajina má ešte 15 reaktorov, sú staré, labilné