Víno sa v posledných mesiacoch stalo žiadanou investičnou komoditou. Môže za to najmä čínska módna vlna nakupovania najkvalitnejších vín pre miestnych zbohatlíkov.
V najľudnatejšej krajine sveta sa počet dolárových miliardárov minulý rok zdvojnásobil, dnes ich v Číne žije už 115. Zástupy milionárov si potrpia na štýlové veci, teda aj francúzske vína. Naplno sa čínska chuť na vína prejavila vlani, keď sa ázijská krajina stala najväčším exportným trhom nových francúzskych vín. Predbehla aj Nemecko a Veľkú Britániu.
Číňania kupujú na úkor európskych obchodníkov čoraz viac vína už hneď po úrode, keď je iba v sudoch. Toto takzvané en primeur (sudové) víno začína byť podľa českého zberateľa vína Vladimíra Železného pre európskych investorov už nezaujímavé: „Napríklad špičkové vína Bordeaux ste mohli predtým dostať za 40 až 50 eur za fľašu, minulý rok to vďaka čínskym nákupom vyletelo na 260 až 300, ale aj 400 eur.“
Nákupy za čínske „doláre“ sa prejavili ešte pri úrode 2008, ktorá sa fľaškovala a dostala do predaja iba nedávno. Jedna z najpopulárnejších francúzskych značiek Chateau Lafite predáva fľašu 2008 za dvetisíc dolárov, kým predošlý ročník sa dal kúpiť za 600. Podobne je to aj s ďalšími francúzskymi vínami z oblasti Bordeaux. „A to sa ešte nemôžu pár rokov piť, pretože tieto vína zrejú aj desať rokov,“ dodáva V. Železný.
Ceny vína padli naposledy po krachu Lehman Brothers v roku 2008, odvtedy lámu všetky rekordy. Podľa benchmarkového indexu vína Liv-ex ceny najlepšej desiatky vín z Bordeax prekonali aj nárasty cien zlata či ropy. Index Liv-ex minulý rok vyletel nahor o 57 percent. Podľa britského Guardianu tento rok išiel index zatiaľ hore o deväť percent.
Úroda minulého roka sa dostala v podobe en primeur (v sudoch) práve na trh a už je vidieť ďalšie zvyšovanie cien. Stoeurová fľaška Château Pontet-Canet je o 40 percent drahšia ako ročník 2009, ktorý bol tiež v cenách rekordný. A dopyt neklesá. Jeden z londýnskych obchodníkov predal budúce fľašky v priebehu pol hodiny.
Podľa Guardianu sa okolo vína tvorí špekulatívna bublina. Jeden z najznámejších kritikov vína Robert Parker varuje pred ďalšími vývojom, ktorý môže vyústiť až do zmiznutia zrejúcich vín Bordeaux z európskeho trhu. Vykúpi ich ázijská smotánka. Číňanom navyše nestačí iba produkcia, už pár rokov sa pozerajú aj po francúzskych viniciach. Niektoré z nich sa im už aj podarilo kúpiť.
Nech už sa čínsky vínny apetít nasýti alebo nie, bežní spotrebitelia sa nárastov cien nemusia báť, iba menej ako jedno percento svetovej produkcie vína má investičný charakter a kvalitu.
Foto na titulke - Flickr.com