Cena starších bytov v Bratislave sa drží na úrovni zo začiatku roka, v priemere sú o 30 percent lacnejšie ako novostavby. Vyplýva to z aktuálnej správy spoločnosti Bencont Investments. Podľa analytikov spoločnosti bola priemerná cena bytov z druhej ruky 3 556 eur za meter štvorcový, čo je medziročne nárast o dve percentá. V raste pokračovalo aj priemerné nájomné s energiami, ktoré sa dostalo na 16,09 eura za meter štvorcový, medziročný nárast je 6,58 percenta.
Rast nájomného
„Priemerná výška celkového nájomného sa v porovnaní so začiatkom roka znížila o 0,5 percenta na 965 eur, čo bolo spôsobené najmä poklesom plochy ponúkaných bytov,“ priblížila spoločnosť s tým, že priemerná plocha klesla o 2,36 percenta na 62,78 metrov štvorcových. Prenájom priemerného dvojizbového bytu v Bratislave sa pohyboval na úrovni 863 eur aj s energiami. V Starom Meste nájom priemerného dvojizbového bytu dosahoval 984 eur, vo zvyšných bratislavských okresoch od 805 do 864 eur.
„Priaznivá makroekonomická situácia spolu s nominálnym prepadom cien starších nehnuteľností zatraktívňuje nehnuteľnosti z druhej ruky. Tie sú aktuálne v priemere o 30 percent lacnejšie ako mediánová cena novostavieb. V prípade kúpy bytu bez použitia úveru je pre kupujúceho aktuálna situácia výhodná,“ uvádza hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik. Pri kúpe bytu pomocou hypotéky je ale stále výhodnejší nájom, ktorého cena preto rastie.
Dominancia nájomného trhu
„Pokračovanie rastu priemerného nájomného znamenalo aj zníženie rozdielu medzi splátkou hypotéky a platbami nájomného. Aj tak je však splátka hypotéky za priemerný 50-metrový byt (pri sadzbe 4,5 percenta ročne) stále o 10,5 percent vyššia ako nájom obdobného bytu,“ približuje spoločnosť. Ako dodáva, platby za nájom a platby za hypotéku pri súčasných ponukových cenách by sa vyrovnali až v prípade, že by sa úroková sadzba dostala na 3,67 percenta ročne.
V druhej polovici roka 2024 bude podľa Bruchánika naďalej dominovať nájomný trh, kde je sústredený silný dopyt, čo bude ťahať nahor aj ceny. „Byty z druhej ruky sú po prepade cien atraktívnejšie, avšak potrebujú viac času, kým mzdy vykompenzujú zvýšené úrokové sadzby, alebo kým príde k poklesu úrokových sadzieb,“ uvádza analytik. Odložený dopyt sa podľa neho bude postupne vracať na trh, čím sa bude cena stabilizovať resp. mierne rásť.