Americký koncern Halliburton, ktorý je jedným zo svetovej trojky poskytovateľov služieb v ropnom a plynárenskom priemysle, oznámil za 3. štvrťrok rast zisku na viac než dvojnásobok v porovnaní s rovnakým obdobím spred roka. Navyše, výsledky, ktoré podporila zvýšená aktivita na ropných trhoch po raste cien komodity, prekonali očakávania. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent dosiahla za tretí kvartál v priemere 98,96 dolára za barel (159 litrov). V medziročnom porovnaní sa tak zvýšila zhruba o tretinu. Pod prudký rast cien sa podpísali najmä sankcie západných štátov proti Rusku za inváziu na Ukrajinu, ktoré zasiahli do globálnych dodávateľských trás. Navyše, v rovnakom období sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom, keď ekonomiky výrazne ovplyvňovala pandémia nového koronavírusu, výrazne zvýšil dopyt po rope.

Rastie dopyt v Severnej Amerike

Ako povedal generálny riaditeľ Halliburtonu Jeff Miller, aktivita na trhu sa zvyšuje po celom svete, pričom prudko rastie v Severnej Amerike, čo je pre Halliburton kľúčový trh. Ako Miller povedal, v Severnej Amerike je dopyt po službách spoločnosti „výraznejší, než kedy v tomto období zaznamenal“.

Čistý zisk Halliburtonu dosiahol za 3. kvartál 544 miliónov dolárov (552,23 milióna eur), zatiaľ čo v rovnakom období minulého roka vykázala firma zisk 236 miliónov dolárov. Zisk na akciu dosiahol 60 centov, čím spoločnosť prekonala očakávania trhov, ktoré počítali s rastom zisku na 56 centov/akcia.

Čisté tržby dosiahli 5,36 miliardy USD a medziročne sa tak zvýšili o viac než tretinu. Tržby v Severnej Amerike dosiahli viac než 2,6 miliardy dolárov a v prípade ostatných trhov približne 2,7 miliardy dolárov. Výsledky pritom mohli byť ešte lepšie, negatívne ich však ovplyvnilo ukončenie biznisu spoločnosti v Rusku a odchod z tohto trhu v dôsledku reakcie Západu na vojnu na Ukrajine.

Ďalšie dôležité správy

Kľúčom ku všetkému bol samozrejme HiNAS 2.0. Tento systém totiž dokáže v reálnom čase zaznamenávať a analyzovať signály zo senzorov a reagovať na ne nielen rýchlo a efektívne, ale aj v súlade s pravidlami námornej dopravy.
Neprehliadnite

Európa nevie, čo so zemným plynom - je ho príliš veľa. Cena klesla do záporných hodnôt