Ceny ropy zaznamenali na záver piatkového obchodovania (12. 7.) mierny pokles a poklesom ukončili aj obchodovanie za celý týždeň. Vývoj na trhoch ovplyvnili informácie o poklese spotrebiteľskej nálady v USA. Navyše, ceny priemyselných výrobcov za minulý mesiac vzrástli výraznejšie, než sa čakalo. Cena ropy Brent sa však udržala nad 85 dolárov za barel (159 litrov).
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v septembri klesla na záver piatkového obchodovania o 37 centov (0,43 percenta) a obchodovanie uzatvorila na úrovni 85,03 dolára (78,08 eura) za barel. Cena americkej ľahkej ropy WTI s augustovým kontraktom klesla v závere obchodovania o 41 centov (0,50 percenta) a obchodovanie ukončila na úrovni 82,21 dolára/barel.
Pokles zaznamenali ceny ropy aj za celý týždeň, prvý po štyroch týždňoch rastu. Cena Brentu klesla za týždeň o viac než 1,7 percenta a cena WTI o 1,1 percenta.
Vývoj na ropnom trhu v závere týždňa čiastočne ovplyvnili informácie o poklese nálady spotrebiteľov. Podľa prieskumu Michiganskej univerzity index spotrebiteľskej dôvery dosiahol v júli 66 bodov oproti júnovej hodnote 68,2 bodu. Výsledok ekonómov prekvapil, keďže počítali s miernym rastom spotrebiteľskej nálady a indexom na úrovni 68,5 bodu. Nálada spotrebiteľov v USA sa tak dostala na najnižšiu úroveň od novembra 2023.
Podľa riaditeľky spotrebiteľských prieskumov Joanne Hsuovej je spotrebiteľská nálada naďalej v útlme. „Takmer polovica spotrebiteľov stále poukazuje na vysoké ceny napriek tomu, že inflácia pokračuje v spomaľovaní,“ povedala. Medzi spotrebiteľmi sa navyše s blížiacimi prezidentskými voľbami zvyšuje neistota.
Okrem toho, americké ministerstvo práce zverejnilo údaje o vývoji cien výrobcov. Tie vzrástli v júni medzimesačne o 0,2 percenta, pričom analytici počítali s rastom iba o 0,1 percenta.
Rozsah poklesu cien ropy však zmiernili pokračujúce očakávania investorov, že americká centrálna banka pristúpi v septembri k zníženiu úrokových sadzieb. Ich prípadný pokles by znamenal podporu ekonomiky a zvýšenie dopytu po rope.