Rast cien ropy sa v pondelok takmer zastavil po prudkom zdražení minulý týždeň. Investori zvažujú ďalší vývoj situácie na Blízkom východe, najmä riziko rozšírenia konfliktu medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas na ďalšie krajiny v regióne.
Doterajší vplyv konfliktu už bol do určitej miery zahrnutý do cien, ale nezasiahol globálne dodávky ropy a plynu, keďže Izrael nie je ich veľkým producentom. Investori sa snažia odhadnúť, či by jeho pozemná invázia, ktorú plánuje, mohla priniesť rozšírenie konfliktu, čo by mohlo zasiahnuť dodávky ropy z krajín v regióne vrátane Saudskej Arábie, Iránu a Spojených arabských emirátov.
Sankcie na vývoz iránskej ropy
Ak sa zistí, že Irán je priamo zapojený do útoku Hamasu na Izrael, pravdepodobne by to viedlo k tomu, že USA plne presadia svoje sankcie na vývoz iránskej ropy.
Washington tento rok prižmúril oči nad sankciami na iránsky export ropy, pretože sa snažil zlepšiť diplomatické vzťahy s Teheránom. Vývoz iránskej ropy tak vzrástol o 0,5 až jeden milión barelov denne, čo zodpovedá 0,5 až jednému percentu celosvetových dodávok. No ak budú USA presadzovať sankcie v plnom rozsahu, opäť klesne, a to v situácii, keď producenti z aliancie OPEC+ obmedzili svoje dodávky na trhy, aby podporili rast cien ropy.
Ceny ropy
Barel americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate s dodávkou v novembri sa v pondelok predával po 87,77 dolára. To bolo len o osem centov alebo 0,09 percenta viac ako v predchádzajúci týždeň na konci obchodovania.
Cena decembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o sedem centov alebo 0,08 percenta na 90,96 dolára za barel.