Ceny ropy sa v utorok vrátili k poklesu, pričom cena Brentu skĺzla pod 79,50 dolárov za barel (159 litrov). Trhy potom, čo reagovali na otvorenie hraníc Číny, opäť presunuli pozornosť na ďalšie kroky americkej centrálnej banky. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v marci do 7:34 dosiahla 79,42 dolárov (74,25 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 23 centov (0,29 percenta). Cena americkej ľahkej ropy WTI s februárovým kontraktom dosiahla 74,46 dolárov/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 17 centov (0,23 percenta).

V pondelok (9. 1.) zaznamenali ceny ropy rast zhruba o 1 percento potom, ako Čína, najväčší dovozca ropy na svete, otvorila cez víkend svoje hranice. Urobila tak prvýkrát za takmer tri roky. Rozhodnutie Pekingu posilnilo očakávania vyššieho dopytu po pohonných látkach, a tým ceny ropy.

V utorok sa však pozornosť opäť obrátila na americkú centrálnu banku Fed a signály výraznejšieho zvýšenia úrokových sadzieb. To by znamenalo spomalenie rastu ekonomiky a slabší dopyt po rope. Dva zdroje z Fedu v týchto dňoch uviedli, že kľúčová úroková sadzba, ktorá sa v súčasnosti pohybuje v rozmedzí 4,25 percenta až 4,50 percenta, by mala vzrásť do pásma 5 percent- 5,25 percenta, aby centrálna banka dostala infláciu pod kontrolu.

„Odhady tak naznačujú výraznejší rast sadzieb, než s akým počítajú trhy," povedal analytik zo spoločnosti IG Yeap Jun Rong. Trhy v súčasnosti predpokladajú zvýšenie úrokových sadzieb do pásma 4,75 percenta- 5 percent. Čakajú preto na vyjadrenia prezidenta Fedu Jeromeho Powella, ktorý by mal ďalšie kroky banky naznačiť vo svojom prejave v utorok večer.

Ďalšie dôležité správy

PCK refinery in Schwedt
Neprehliadnite

Predikcie 2023: Ropa sedí na sude s pušným prachom, stačí jeden problém a cena sa strojnásobí