Ceny ropy v závere tohto týždňa klesli, pričom cena Brentu uzatvorila v blízkosti 76 dolárov za barel (159 litrov) a cena americkej WTI tesne nad 71 dolárov/barel, čo predstavuje tohtoročné minimum. Za celý týždeň zaznamenali ceny komodity v obidvoch prípadoch prudký pokles, najvýraznejší za posledné mesiace. Vývoj na trhoch do veľkej miery ovplyvnili nepriaznivé ekonomické údaje z viacerých ekonomík, najmä však USA, ktoré zvýšili obavy z recesie.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári klesla v závere piatkového obchodovania o 5 centov (0,07 percenta) a obchodovanie uzatvorila na úrovni 76,10 dolára (72,07 eura) za barel. Cena americkej ľahkej ropy s januárovým kontraktom klesla na záver obchodovania o 44 centov (0,62 percenta) a piatkové obchodovanie uzatvorila na úrovni 71,02 dolára/barel. To je najnižšia hodnota v tomto roku.
Pokles o desať percent
Za celý týždeň klesli ceny ropy v obidvoch prípadoch približne o 10 percent. V prípade ceny Brentu to znamená najprudší pokles od augusta a v prípade WTI od apríla.
„Akékoľvek obavy z obmedzenia dodávok ropy sú v súčasnosti druhoradé v porovnaní s obavami z vývoja ekonomiky,“ povedal na margo vývoja cien ropy analytik zo spoločnosti Mizuho Robert Yawger.
Ceny ropy v závere piatkového obchodovania čiastočne podporili vyjadrenia ruského prezidenta Vladimira Putina, že Rusko, druhý najväčší vývozca ropy na svete, by mohlo znížiť produkciu v reakcii na cenový strop. Avšak správy z USA o výraznejšom než očakávanom raste cien výrobcov za mesiac november a informácie o čiastočnom obnovení prevádzky kľúčového americko-kanadského ropovodu Keystone tieto zisky vymazali. Keystone bol pôvodne odstavený po úniku ropy v Kansase.
Ceny výrobcov v USA vzrástli v novembri v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 0,3 percenta, zatiaľ čo analytici počítali s rastom iba o 0,1 percenta. Za výraznejším rastom bol prudší rast cien služieb. Takýto vývoj cien producentov povedie pravdepodobne k tomu, že americká centrálna banka „pridá plyn“, povedal Yawger, poukazujúc na zvyšovanie úrokových sadzieb. To by znamenalo ďalšie zvýšenie rizika recesie.