Ceny ropy klesli vo štvrtok o viac než 2 percentá, pričom cena ropy Brent skĺzla k hranici 81 dolárov za barel. Dôvodom sú očakávania zvýšenia úrokových sadzieb a posilňovanie kurzu dolára. Tie prekonali vplyv poklesu ropných zásob v USA.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júni dosiahla do 16:27 stredoeurópskeho času 81,16 dolára za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 1,96 dolára (2,36 percenta). Cena americkej ľahkej ropy WTI s májovým kontraktom dosiahla 77,28 dolára/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 1,88 dolára, čo je 2,37 percenta.
Aj keď najnovšie údaje o vývoji nezamestnanosti ukázali, že počet Američanov, ktorí podali prvé žiadosti o podporu v nezamestnanosti minulý týždeň mierne vzrástol, zamestnanosť je v USA stále vysoká a ekonómovia počítajú so zvýšením hlavnej úrokovej sadzby Fedom o 25 bázických bodov.
Navyše inflácia vo Veľkej Británii pokračuje na dvojcifernej úrovni. V marci dosiahla 10,1 percenta, a aj keď sa oproti vývoju vo februári zmiernila, pod 10 percent sa nedostala už sedem mesiacov po sebe. To rovnako posilnilo očakávania ďalšieho zvýšenia úrokových sadzieb zo strany britskej centrálnej banky.
Očakávania zvýšenia úrokových sadzieb tak prekonali aj pre ceny ropy priaznivé informácie, ktoré počas týždňa zverejnilo americké ministerstvo energetiky. To uviedlo, že zásoby ropy v USA klesli za minulý týždeň o 4,6 milióna barelov. Analytici pritom počítali s poklesom iba o 1,1 milióna barelov.