Ceny ropy po počiatočnom poklese rastú, držia sa však blízko najnižšej hodnoty za niekoľko mesiacov. Náladu na trhu ovplyvňujú obavy o dopyt pre slabšie ekonomické výhľady. Na druhej strane sa však trhy obávajú aj o dodávky. V posledných dňoch sa tiež objavili pozitívne ekonomické údaje z Číny a USA.
Okolo 17:15 SELČ cena severomorskej ropy Brent vzrástla o 1,2 percenta na 96,07 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase zdražela o 1,1 percenta na 90,02 USD za barel.
Pokles cien spôsobili obavy z recesie
Cena ropy Brent sa minulý týždeň dostala na najnižšiu úroveň od februára a za celý týždeň stratila 13,7 percenta, čo bol najvyšší pokles od apríla 2020. Ropa WTI zlacnela o 9,7 percenta. Pokles cien spôsobili obavy z recesie, ktorá by zasiahla dopyt po rope.
„Cenový vývoj v minulom týždni nenechal nikoho na pochybách, že obavy o dopyt spôsobený recesiou majú navrch nad obavami o dodávky. Dalo by sa dokonca povedať, že sa vyparila vojnová prémia," povedal agentúre Reuters analytik firmy PVM Stephen Brennock.
Oba kontrakty na ropu v piatok vymazali časť strát v reakcii na údaje o raste počtu pracovných miest v USA, ktorý bol vyšší, ako sa čakalo. USA sú najväčším svetovým konzumentom ropy. V nedeľu prekvapila trhy aj Čína správou o rýchlejšom raste vývozu. Čína je najväčším svetovým dovozcom ropy.
Dopyt po benzíne sa oslabuje
Dopyt po benzíne v USA napriek klesajúcim cenám pri čerpacích staniciach slabne a zásoby rastú. Energetické firmy v USA tiež minulý týždeň znížili počet ropných vrtov najviac od septembra. Počet vrtov sa považuje za ukazovateľ budúcej ťažby.