Ceny ropy v závere týždňa rastú. Podporili ich Saudská Arábia a Rusko, členovia skupiny OPEC+, ktorí naznačili, že sú pripravení pozastaviť alebo zmeniť zvyšovanie ťažby ropy. Časť ziskov však ceny vymazali po správe o zamestnanosti v USA, ktorá zmarila nádeje na skoré zníženie úrokových sadzieb centrálnou bankou USA, čo podporilo obavy o vývoj dopytu.

Okolo 17: 00 SELČ cena severomorskej ropy Brent rástla o 0,2 percenta na 80 dolárov za barel. Americká ľahká ropa WTI si v rovnakom čase pripisovala 0,4 percenta a predávala sa za 75,83 dolára za barel.

Piatková správa ukázala, že americká ekonomika vytvorila v máji 272-tisíc nových pracovných miest. Tvorba nových miest tak zrýchlila z aprílových 165-tisíc. Analytici oslovení agentúrou Reuters v priemere očakávali, že v máji vznikne 185-tisíc pracovných miest. Správa naznačuje, že Fed by so znižovaním úrokových sadzieb mohol počkať najmenej do septembra.

Popredné západné ekonomiky zaviedli vysoké úrokové sadzby na dlhšie obdobie, aby potlačili infláciu. Vysoké náklady na pôžičky však môžu spomaliť hospodársku aktivitu a utlmiť dopyt pre ropu. Správa o zamestnanosti v USA znížila očakávania, že Fed bude čoskoro so znížením úrokov nasledovať centrálne banky v eurozóne a v Kanade.

Obavy o dopyt vyvolala aj štatistika z Číny. Vývoz z krajiny síce v máji už druhý mesiac po sebe vzrástol, dovoz ropy ale klesol. Čína je najväčším svetovým kupcom ropy.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Miera nezamestnanosti v USA v máji vzrástla, stúpol však aj počet nových pracovných miest