Ceny ropy vo štvrtok rástli. Podporili ich slabší dolár a údaje z Číny, ktoré ukázali zvýšenie produkcie rafinérií. Okolo 17: 20 SELČ cena severomorskej ropy Brent stúpla o 2,3 percenta na 74,88 dolára za barel. Cena americkej ľahkej ropy WTI stúpla o 2,4 percenta na 69,90 dolára za barel.
Americký dolár vo štvrtok oslaboval v reakcii na správu o vývoji počtu žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA. Slabší dolár zlacňuje ropu pre neamerických investorov, ktorých záujem o ropu sa tak zvyšuje.
Štvrtkové údaje tiež ukázali, že produkcia čínskych rafinérií v máji medziročne vzrástla o 15,4 percenta a bola druhá najvyššia. Ďalšie správy však ukázali, že rast priemyselnej výroby a maloobchodných tržieb v Číne zaostali za očakávaniami.
Ceny ropy brzdili aj obavy z toho, že vyššie úrokové sadzby spomalia americkú a európsku ekonomiku, a znížia tak dopyt po rope. Európska centrálna banka vo štvrtok podľa očakávania zvýšila základné úroky po ôsmy raz za sebou a naznačila, že bude v sprísňovaní menovej politiky ďalej pokračovať.
Centrálna banka USA (Fed) síce v stredu ponechala úroky bez zmeny, no signalizovala, že do konca roka plánuje ich zvýšenie ešte najmenej o pol percentuálneho bodu.
Podľa analytikov by ceny ropy v najbližších mesiacoch mohlo podporiť dobrovoľné zníženie ťažby skupinou producentov OPEC+, pretože dopyt porastie. UBS očakáva v júni na trhu deficit ponuky zhruba 1,5 milióna barelov denne a v júli viac ako dva milióny barelov denne. Hneď ako sa tieto deficity prejavia v zásobách, ceny budú mať tendenciu rásť, citovala agentúra Reuters vyhlásenie UBS.