Ceny ropy na začiatku nového týždňa mierne klesajú. Môžu za to obavy o ďalší vývoj čínskej ekonomiky, ktoré prevážili nad znižovaním ťažby skupinou OPEC+ a ďalším poklesom počtu ropných a plynových plošín v Spojených štátoch.
Okolo 17-tej hodiny miestneho času cena severomorskej ropy Brent klesala o 0,6 percenta na 76,17 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase strácala 0,9 percenta a obchodovala sa za 71,14 dolára za barel.
„Ekonomika (Číny) prepláva silným protivetrom," uviedol analytik spoločnosti PVM Tamás Varga. „Realitný trh sa ešte nezahojil z vlaňajšieho prepadu a v máji maloobchodné tržby a priemyselná výroba zaostali za očakávaniami."
Viaceré veľké banky znížili svoje prognózy rastu HDP Číny v tomto roku po tom, ako májové údaje ukázali, že oživenie druhej najväčšej ekonomiky sveta po skončení pandémie slabne. Zdroje agentúre Reuters povedali, že Čína tento rok predstaví viac stimulačných opatrení pre svoju spomaľujúcu ekonomiku. Pre obavy z rastu dlhu a odlivu kapitálu budú tieto opatrenia naďalej zamerané na spotrebiteľský a súkromný sektor.
Americké energetické firmy znížili v týždni do 16. júna počty ropných a plynových plošín v prevádzke už siedmy týždeň za sebou. Počty ropných súprav v prevádzke sú predbežným ukazovateľom budúcej produkcie a ich počet je teraz najnižší od apríla 2022.
Na ceny ropy pôsobia aj správy o raste vývozu iránskej ropy. Podľa zdrojov, konzultantov a údajov o preprave vývoz ropy z Iránu v tomto roku napriek pokračujúcim americkým sankciám dosiahol najvyššiu hodnotu za päť rokov a na päťročné maximum sa zvýšila aj ťažba. To prispieva ku globálnej ponuke v čase, keď ostatní výrobcovia obmedzujú ťažbu.
Skupina OPEC+ tento mesiac dojednala novú ťažobnú dohodu a najväčší producent skupiny, Saudská Arábia, prisľúbil v júli dodatočné zníženie svojej ťažby.