Tento stav bude trvať prinajmenšom do druhej polovice roka 2015, kedy sa očakáva začiatok spomaľovania rastu ťažby v USA, uviedla agentúra.
Ťažba ropy v štátoch, ktoré nie sú členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) vo februári podľa odhadov medzimesačne stúpla o približne 270-tisíc barelov denne na 57,3 miliónov barelov denne.
Zásoby tejto suroviny v USA dosahovali podľa posledných čísel rekordných 468 miliónov barelov. Za rastúcimi zásobami v krajine stojí vyššia ťažba, zatiaľ čo výkonnosť spracovania ropy v rafinériách sa kvôli sezónnym či neplánovaným výpadkom, nízkym maržiam a veľkým zásobám benzínu znížila.
Z produkcie OPEC bude v druhom štvrťroku 2015 dopyt po rope na úrovni 28,5 milióna barelov denne, konštatovala IEA. Kartel pritom vo februári ťažil 30,22 milióna barelov denne.
IEA však vylepšila prognózu dopytu pre druhú polovicu roka 2015. Podľa jej terajšej predikcie dopyt posilní o 1 milión barelov denne, čo je o 75 tisíc barelov denne viac v porovnaní s predchádzajúcou predpoveďou.
Povzbudzujúcim faktorom je napríklad to, že trhy s rafinérskymi produktmi prejavili neočakávanú silu. „Dopyt po produktoch prejavil známky života a dokonca aj dopyt v Európe prestal klesať, pričom v decembri posilnil o 3,2 percenta a v januári stúpol o 0,9 percenta,“ konštatovala IEA.