Ceny ropy sa v pondelok vo volatilnom obchodovaní najprv dostali na nové 2-mesačné maximá a neskôr prišli o svoje zisky a klesli. Dôvodom boli zmiešané signály z Číny týkajúce sa uvoľnenia striktných protipandemických opatrení.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v decembri sa v pondelok večer o 19.44 h SEČ predával so stratou 63 centov alebo 0,68 percenta po 91,98 dolára (92,04 eura). Cena WTI sa počas pondelkového obchodovania dostala až na 93,74 dolára za barel, čo bolo najviac od 30. augusta.

Protichodné správy z Číny

Januárový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent zlacnel o 60 centov alebo o 0,61 percenta a o 19.44 h SEČ sa predával po 97,97 dolára za barel. Pretým sa jeho cena vyšplhala na 99,56 dolára za barel, čo bolo najviac od 31. augusta.

Ceny čierneho zlata najprv podporila správa, že čínski lídri uvažujú o postupnom uvoľnení striktných protipandemických opatrení, ktoré brzdia ekonomiku. Čína je najväčším svetovým dovozcom ropy na svete.

Negatívnou správou bol nečakaný pokles čínskeho dovozu a vývozu v októbri. Navyše, čínski predstavitelia ešte počas víkendu zopakovali, že krajina bude pokračovať v politike nulového covidu.

Ďalšie dôležité správy

KK20 Antverpy - Tanker Navigator Jorf, ktorý preváža skvapalnený plyn (LNG), v prístave v Antverpách 10. augusta 2022. Zlúčený prístav Port of Antwerp-Bruges je druhým najväčším prístavom v Európe. FOTO TASR/AP
A couple watch from the banks as a river pilot steers a tugboat to lead the LPG tanker Navigator Jorf through the Port of Antwerp, Belgium, Wednesday, Aug. 10, 2022. Port of Antwerp-Bruges is the second largest port in Europe. (AP Photo/Virginia Mayo)
Neprehliadnite

Naplnené tankery s LNG vytrvalo krúžia pri pobreží Európy. Obchodníci čakajú na lepšie ceny