Ceny ropy pokračujú v stredu v raste, prudký rast, ktorý zaznamenali v priebehu dňa, však vo večerných hodinách ovplyvnila informácia o výraznom raste zásob pohonných látok v USA. Navyše, zásoby ropy síce klesli, avšak v omnoho menšom rozsahu, než sa očakávalo. Na vývoj na trhoch pritom už vplýva nový variant koronavírusu omikron.
Po tom, čo šéf Moderny spochybnil účinnosť vakcín proti omikronu, klesajú aj ceny ropy
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári dosiahla do 17.52 h SEČ 70,86 USD (62,63 eura) za barel (159 litrov). V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 1,63 USD (2,35 percenta).
Omikron porazil deltu a postavil OPEC aj trhy do pozoru
Cena americkej ľahkej ropy WTI s januárovým kontraktom dosiahla 67,62 USD za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 1,44 USD alebo 2,18 %. Počas stredajšieho obchodovania nakrátko vzrástla o viac než 4 percentá, neskôr však americké ministerstvo energetiky informovalo, že zásoby benzínu a ropných destilátov zaznamenali omnoho vyšší rast, než sa čakalo.
Aj v prípade Brentu sa rast ceny počas dňa spomalil. Za mesiac november však ceny WTI aj Brentu zaznamenali pokles, ktorý bol najprudší od nástupu pandémie nového koronavírusu v marci 2020. Cena ropy Brent klesla za november o 16 percent a cena WTI o 21 percent.
Kapacita pre výrobu energie z obnoviteľných zdrojov tento rok rekordne stúpne, predpovedá IEA
Americké ministerstvo energetiky v stredu informovalo, že zásoby benzínu za minulý týždeň vzrástli o 4 milióny na 215,4 milióna barelov. Analytici oslovení agentúrou Reuters pritom očakávali zvýšenie zásob iba o 29 000 barelov.
Podobne prudké zvýšenie zásob zaznamenali aj ropné destiláty, ktoré zahrnujú naftu a vykurovací olej. Zásoby vzrástli o 2,2 milióna na 123,9 milióna barelov, pričom analytici počítali s rastom o 462 000 barelov.