Ceny ropy sa mierne zvyšujú, k rastu prispieva optimizmus vzhľadom na vývoj dopytu. Severomorská ropa Brent sa pohybovala neďaleko 83,62 dolára za barel.

Americká ľahká ropa West Texas Intermediate si pripisovala takmer pol percenta a nachádzala sa blízko 77,60 dolára za barel.

Vyhliadky na rast dopytu po rope podporujú najnovšie ekonomické údaje zo Spojených štátov a Číny. Čínsky štatistický úrad oznámil, že medziročný rast priemyselnej výroby v Číne v apríli zrýchlil na 6,7 percenta z marcových 4,5 percenta. Prekonal tak očakávania analytikov, ktorí ho v ankete agentúry Reuters odhadovali v priemere na 5,5 percenta.

Údaje o vývoji spotrebiteľských cien v USA podporili očakávania, že americká centrálna banka (Fed) tento rok začne znižovanie úrokových sadzieb. Nižšie úroky podporujú hospodársky rast, a tým aj dopyt po pohonných hmotách. Spojené štáty a Čína sú najväčšími ekonomikami aj najväčšími spotrebiteľmi ropy na svete.

Investori teraz čakajú na zasadnutie skupiny OPEC+. Stretnutie sa uskutoční 1. júna a OPEC+ na ňom bude rozhodovať o svojej ťažobnej politike. Skupina teraz obmedzuje dodávky ropy na trh, snaží sa tak podporovať ceny ropy a zabrániť previsu ponuky nad dopytom.

Ďalšie dôležité správy

Stock,Market,Trading,Floor,Abstract,Image.,Rates,For,Metal,,Silver,
Neprehliadnite

Komodity dosiahli najvyššiu úroveň za rok. Predstavujú novú inflačnú hrozbu