Ceny ropy zaznamenali vo štvrtok mierny rast, k čomu do veľkej miery prispelo schválenie dohody o dlhovom strope v Snemovni reprezentantov. Riziko prepadu Spojených štátov do platobnej neschopnosti sa tak výrazne znížilo, a tým aj riziko poklesu dopytu po rope. Dohodu musí ešte podporiť Senát.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v auguste dosiahla 72,92 dolára za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 32 centov (0,44 percenta). Cena americkej ľahkej ropy WTI s júlovým kontraktom dosiahla 68,34 dolára zabarel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 25 centov.
V predchádzajúcich dňoch ceny ropy výrazne klesali, pričom od piatka klesla cena Brentu o 5,6 percenta a cena WTI o 6,3 percenta.
Vo štvrtok náladu na trhoch podporilo hlasovanie v Snemovni reprezentantov o dlhovom strope, keď dolná komora Kongresu schválila príslušný návrh zákona pomerom hlasov 314 k 117. O návrhu zákona musí ešte hlasovať Senát, pričom sa očakáva, že tak urobí do konca týždňa.
Okrem toho trhy zareagovali aj na signály z americkej centrálnej banky, že v júni by Fed úrokové sadzby zvýšiť nemusel. Ak by sa tak stalo, bola by to ďalšia podpora ekonomike a dopytu po rope.
Výraznejšiemu rastu cien zabránili informácie o ropných zásobách v USA. Podľa údajov Amerického ropného inštitútu sa zásoby ropy v Spojených štátoch zvýšili minulý týždeň o 5,2 milióna barelov. Trhy teraz čakajú na oficiálne údaje amerického ministerstva energetiky. To ich zverejňuje zvyčajne v stredu, tento týždeň sa ich zverejnenie pre štátny sviatok v USA posunulo o jeden deň.