Ceny ropy na začiatku týždňa mierne rastú. Pomáha im predpoklad, že údaj o slabnúcej obchodnej aktivite v Spojených štátoch tam pomôže zamedziť agresívnejšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb. Väčšiemu vzostupu cien však bránia údaje o slabom septembrovom dopyte po surovine v Číne.

Rafinérie nedokázali využiť zvýšené kvóty

Severomorská ropa Brent si okolo 17:00 pripisovala zhruba 0,6 percenta na 94,10 dolára za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárast o 0,5 percenta na 85,48 dolára za barel.

Septembrový dovoz ropy do Číny predstavoval podľa údajov colnej správy 9,79 milióna barelov denne, a bol tak síce vyšší ako v auguste, ale zároveň medziročne o dve percentá slabší.

„Nedávne oživenie dovozu ropy v septembri zaostávalo," uviedli analytici spoločnosti ANZ a dodali, že nezávislé rafinérie nedokázali využiť zvýšené kvóty, pretože prebiehajúce uzávery v súvislosti s covideom-19 oslabili dopyt.

Neistota ohľadom politiky nulového covidu v Číne a realitnej krízy podkopávajú účinnosť prorastových opatrení, uviedli analytici ING. A to podľa nich aj napriek tomu, že rast čínskeho hrubého domáceho produktu v treťom štvrťroku prekonal očakávania.

Pozitívny signál pre dopyt po palivách

Ceny ropy však podporila štatistika z USA, podľa ktorej sa obchodná aktivita v októbri už štvrtý mesiac po sebe znížila.

Podľa analytika Phila Flynna zo spoločnosti Price Futures by toto oslabenie mohlo naznačovať, že zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany americkej centrálnej banky (Fed) v boji proti inflácii funguje, a mohlo ju tak presvedčiť, aby zvyšovanie úrokov spomalila. Je to teda podľa neho pozitívny signál pre dopyt po palivách.

Ďalšie dôležité správy

Oil,Field,Site,,In,The,Evening,,Oil,Pumps,Are,Running
Neprehliadnite

Dovoz ruskej ropy do Číny v septembri vzrástol, stúpol o 22 percent