Ceny ropy mierne klesajú. Dole ich tlačí možné prímerie v Pásme Gazy. Straty však brzdí očakávaný vývoj úrokových sadzieb v USA a vojna v Európe.

Cena severomorskej ropy Brent klesala o 0,45 percenta na 85,58 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI strácala 0,46 percenta a predávala sa za 80,70 dolára za barel. Za celý týždeň zostávajú ceny takmer nezmenené.

Americký minister zahraničia Antony Blinken uviedol, že verí, že rozhovory v Katare by mohli viesť k dohode o prímerí v Pásme Gazy. Prímerie by mohlo pomôcť upokojiť obavy, že by sa situácia mohla z Gazy rozšíriť do celého regiónu, uviedol analytik spoločnosti IG Tony Sycamore.

Mohlo by tiež prinútiť jemenských povstalcov, aby umožnili tankerom preplávať Červeným morom. Prímerie by tak mohlo znamenať, že sa ropa bude môcť voľnejšie pohybovať po celom svete.

Očakávania uvoľnenia úrokových sadzieb v Spojených štátoch sú, naopak, pre ceny podporou. Menový výbor centrálnej banky USA ponechal úroky bez zmeny. Komentáre Fedu podľa analytikov zvýšili chuť k rizikám a ceny amerických akcií, ktoré majú tendenciu sa pohybovať rovnakým smerom ako ceny ropy, dosiahli nový rekord.

Širšiemu poklesu ceny bráni tiež vojnový konflikt v Európe. Rusko začalo doteraz najväčší útok raketami a dronmi na ukrajinskú energetickú infraštruktúru.

Ďalšie dôležité správy

Francúzi chcú stavať nové reaktory vo Švédsku. Podobné plány majú aj na Slovensku
Neprehliadnite

Renesancia jadrovej energetiky v Európe prichádza neskoro a je príliš pomalá