Ceny ropy v utorok ráno kolíšu oboma smermi, pričom cena WTI miene vzrástla, zatiaľ čo cena Brentu sa, naopak, znížila. Trhy totiž čakajú, že Rusko a aliancia OPEC+ načrtnú plány na ďalšie zníženie svojej produkcie.

Ropa za uplynulý týždeň výrazne zdražela po tom, čo Rusko oznámilo, že sa dohodlo s Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu a spojencami z aliancie OPEC+ na ďalšom znížení dodávok na trhy, pričom podrobnosti o dohode budú odhalené tento týždeň.

Očakáva sa, že Saudská Arábia, líder OPEC, predĺži dobrovoľné zníženie svojej ťažby o jeden milión barelov denne až do konca októbra. Arabské kráľovstvo naznačilo tiež, že bude udržiavať nízku produkciu, aby podporilo globálne ceny ropy.

Napätejšie dodávky pomáhajú kompenzovať ekonomickú neistotu a prekonať množstvo zmiešaných signálov od najväčších spotrebiteľov ropy na svete - USA a Číny. Nedávne údaje z USA naznačili určité ochladenie na trhu práce aj hospodárskeho rastu. A blížiaci sa koniec letnej motoristickej sezóny zasiahne dopyt po palivách.

V Číne vládne a súkromné prieskumy poskytli zmiešané signály o výrobnej aktivite. Najväčší spotrebiteľ ropy na svete sa pritom snaží podporiť ekonomické oživenie po pandémii.

Barel americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate s dodávkou v októbri sa v utorok okolo ôsmej hodiny predával po 85,85 dolára. To bolo o 30 centov alebo 0,35 percenta viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena novembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent klesla o 12 centov alebo 0,13 percenta na 88,88 dolára za barel.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Ceny ropy ovplyvňujú aj špekulácie, že Fed skončí s agresívnym zvyšovaním úrokových sadzieb