Severomorská ropná zmes Brent uzatvorila týždeň na úrovni 66,72 dolára za barel (59,29 eura) po minulotýždňovej zatváracej cene 64,23 dolára za barel (57,04 eura).

Jedným zo spúšťačov rastu cien bolo podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, vystúpenie šéfa americkej centrálnej banky Jeromeho Powella pred Kongresom. J. Powell naznačil, že už tento mesiac môžu znížiť kľúčové úrokové sadzby o 0,25 percenta a v prípade horších ekonomických dát až o 0,5 percenta.

Kartami mieša aj spor medzi Washingtonom a Pekingom a clá, ktoré na seba obe strany uvaľujú. Teraz sa však USA a Čína pokúšajú o nastolenie prímeria, čo by mohlo povzbudiť globálny ekonomický rast. V prospech rastu cien ropy aj naďalej hovoria aj americké sankcie voči Iránu a Venezuele.

V neposlednom rade sa musíme pozrieť na kritický vývoj zásob ropy v Spojených štátoch. Klesli trojnásobne viac, ako sa očakávalo, využitie rafinérií narastá a spotrebúvajú sa aj zásoby benzínu a ostatných ropných produktov. Napätie v Líbyi by mohlo v prípade eskalácie konfliktu spôsobiť výpadok v produkcii až na úrovni 95 percent.

Čo rast cien naopak brzdí je stále prítomné riziko spomalenia globálneho rastu. Medzinárodný menový fond znížil výhľad globálneho hospodárskeho rastu na najnižšiu úroveň za posledných 10 rokov a Medzinárodná agentúra pre energiu z rovnakého dôvodu zredukovala prognózu vývoja dopytu po rope.

O vývoji maloobchodných cien palív na Slovensku si prečítajte na portáli Auto Bild.