Ceny ropy sa ráno mierne posilnili po tom, ako čínska centrálna banka nečakane znížili úrokové sadzby, aby podporila slabnúce zotavovanie hospodárstva. Rast na druhej strane brzdili júlové údaje o spomalení rastu priemyselnej výroby a maloobchodných tržieb, ktoré signalizovali ďalšie ochladenie druhej najväčšej svetovej ekonomiky. Dopyt po rope v Číne napriek slabým makroekonomickým údajom preukázal odolnosť, keď tamojšie rafinérie v júli medziročne zvýšili produkciu o 17,4 percenta.
Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v septembri sa o 6.43 h SELČ predával po 82,51 dolára. To bolo o 7 centov alebo 0,1 percenta viac ako v predchádzajúci týždeň na konci obchodovania.
Cena októbrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 11 centov alebo 0,1 percenta na 86,32 dolára za barel.
Čínska centrálna banka znížila úrokovú sadzbu na jednoročné pôžičky finančným inštitúciám, tzv. strednodobý úverový rámec (MLF) o 15 bázických bodov na 2,50 percenta. Zároveň uviedla, že bankám ponúka prostriedky vo výške 401 miliárd jüanov (50,33 miliardy eur) prostredníctvom strednodobého úverového nástroja na udržanie primeranej a dostatočnej likvidity v bankovom systéme.
Nižšia MLF znižuje náklady komerčných bánk, čo ich následne povzbudzuje k tomu, aby viac požičiavali a potenciálne podporili domácu spotrebu. Množstvo nevýrazných ekonomických ukazovateľov za uplynulé týždne totiž signalizuje, že zotavovanie čínskeho hospodárstva po zrušení blokád spojených s ochorením covid-19 stráca tempo.