Ceny pšenice na svetových trhoch sa vo štvrtok tretí deň zvyšovali. Varovanie Ruska, že k lodiam smerujúcim do ukrajinských čiernomorských prístavov bude pristupovať ako k potenciálnym dopravcom vojenského nákladu, totiž prehĺbilo obavy z globálnej krízy v oblasti potravinovej bezpečnosti. Podobný krok vo štvrtok urobila Ukrajina.
Cena pšenice na komoditnej burze v Chicagu krátko po 15:30 SELČ vykazovala rast o 1,6 percenta na 7,40 dolára za bušel. Počas stredajšieho obchodovania si pripísala 8,5 percenta, čo znamená najväčší denný nárast za viac ako rok. Ceny pšenice však zostávajú hlboko pod maximálnou úrovňou 11,77 dolára za bušel z vlaňajšieho mája.
Ceny v maloobchodnej sieti potom odrážajú napríklad aj náklady na dopravu, spracovanie a marže obchodníkov. Ceny v obchodoch navyše nereagujú bezprostredne na vývoj cien na trhu. Ak však prerušenie dodávok povedie k dlhšiemu obdobiu vyšších cien, prejaví sa to v nasledujúcich mesiacoch po celom svete.
Rusko v pondelok odstúpilo od dohôd, ktoré od minulého leta umožňovali vývoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov z čiernomorských prístavov. Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova neboli naplnené časti dohôd týkajúcich sa Ruska. Posledné tri noci Rusko útočilo okrem iného na ciele spojené s prepravou obilia v Odese a ďalších mestách.
Ukrajinské ministerstvo obrany vo štvrtok uviedlo, že od piatka 21. júla môžu byť plavidlá plávajúce do ruských alebo Rusmi okupovaných ukrajinských prístavov v Čiernom mori považované za lode prepravujúce vojenský náklad.
Čiernomorské dohody o vývoze obilia a ďalších komodít z ukrajinských prístavov a poľnohospodárskych produktov a hnojív z Ruska boli záchranným lanom pre svetovú potravinovú bezpečnosť, povedal v pondelok generálny tajomník OSN António Guterres.