Ceny pšenice dnes prudko vzrástli, na obchodnej burze v Chicagu sa jeden bušel (27,2 kg) predáva zhruba za 7,86 dolára. Oproti piatku je to nárast skoro o štyri percentá.

Dohoda platí 120 dní

Sobotňajší raketový útok na ukrajinský prístav Odesa vyvoláva obavy, či bude možné z Ukrajiny vyvážať obilie na základe dohody uzavretej minulý týždeň s Ruskom. Pšenica tak vymazala väčšinu strát z piatka, keď jej cena po podpise spomínanej zmluvy klesla takmer o šesť percent.

Dohodu sprostredkovala OSN a Turecko a podpísali zástupcovia Ruska a Ukrajiny. Má umožniť vývoz miliónov ton obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov, ktoré sú teraz zablokované v dôsledku invázie ruských vojsk na Ukrajinu. Dohoda platí 120 dní a jej cieľom je mesačný vývoz piatich miliónov ton obilia, uviedla agentúra Reuters.

„Na obnovenie vývozu z Ukrajiny bude potrebný nielen bezpečný lodný koridor, ale aj bezpečné prístavy. Atrament na dohode sotva stačil zaschnúť a Rusi vyvolali pochybnosti o bezpečnosti prístavov. Pochybnosti sú tu znovu," uviedol jeden z európskych obchodníkov.

Moskva si nájde spôsob

Podľa nedeľňajšieho vyjadrenia hovorkyne ministerstva zahraničia v Moskve ruské rakety mierili na vojenské ciele. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakcii vyhlásil, že úder ukázal, že si Moskva nájde spôsob, ako dohodu neplniť.

Dnes ruský minister zahraničia Sergej Lavrov povedal, že Moskva môže na Ukrajine útočiť na vojenskú infraštruktúru a že naplneniu dohody, a teda vývozu obilia, nič nebráni.

„Spolu s neistotou ohľadom toho, ako dlho bude trvať odmínovanie, majiteľa lodí na Ukrajinu nedostanú ani vysoké sadzby za prepravu, ak si budú myslieť, že ich loď zasiahnu rakety," konštatoval ďalší z obchodníkov s obilím v Európe.

„Ukrajina potrebuje veľkoobjemový vývoz oceánskymi loďami, aby vyprázdnila sklady pre novú úrodu. Pozemný a riečny vývoz do východnej Európy nestačí, "dodal.

Kyjev však očakáva, že dohoda o vývoze obilia z čiernomorských prístavov začne fungovať v najbližších dňoch. Podľa serveru RBK Ukrajina to dnes povedal ukrajinský minister dopravy Oleksandr Kubrakov. Ukrajinskí predstavitelia dúfajú, že sa prvú zásielku obilia na základe tejto dohody, ktorá má zmierniť celosvetový nedostatok potravín, podarí vypraviť tento týždeň z prístavu Čornomorsk.

Hladomor a masová migrácia

Ukrajina je kľúčovou krajinou pre pestovanie obilnín, ruská invázia ale komplikuje zber a hlavne vývoz týchto komodít.

Ruské vojská podľa západných médií blokujú dôležité vývozné prístavy v Čiernom mori, ničia dôležitú prístavnú a dopravnú infraštruktúru, likvidujú obilná sila a nelegálne si privlastňujú ukrajinské poľnohospodárske produkty. Moskva už skôr tvrdila, že Kyjev musí najprv odmínovať pobrežie, aby lode mohli oblasťou bezpečne preplávať.

Pokles dodávok obilia z Ukrajiny, ktorá patrí k najväčším svetovým vývozcom obilia, prispel k rastu cien potravín po celom svete. OSN varovala, že by to mohlo viesť k hladomoru a masovej migrácii nebývalého rozsahu.

Ďalšie dôležité správy

JB 20 Moskva - Na archívnej snímke zo 14. apríla 2020 hovorca Kremľa Dmitrij Peskov počas videokonferencie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok 12. mája potvrdil, že sa nakazil novým typom koronavírusu. Ako však poznamenal, ruského prezidenta Vladimira Putina videl osobne naposledy pred vyše mesiacom.  Počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 prekročil v Rusku 230.000, čím sa táto krajina zaradila v počte infikovaných na druhé miesto za Sp
Neprehliadnite

Raketový útok na Odesu „nesmie prekaziť" vývoz obilia