Najhoršie sucho v Spojených štátoch za posledné polstoročie bude mať na svedomí rekordné úrovne cien potravín. Farmárov trápi nedostatok vlahy aj v ďalších krajinách, ktoré sa radia k popredným pestovateľom, sucho hlási Rusko či región Južnej Ameriky. Ceny základných plodín, akými sú obilie či repka olejná zaznamenávajú výrazný nárast už v tretej sezóne v posledných piatich rokoch. A to najhoršie svet ešte iba čaká.

Podľa analýzy holandskej banky Rabobank, ktorá sa orientuje na investície v oblasti poľnohospodárstva, by ceny potravín mali v prvom štvrťroku budúceho roka prepisovať historické čísla a následne ďalej rásť. Do júna 2013 sa podľa analytikov cena poľnohospodárskych komodít sledovaných Organizáciou OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) vyšplhá o 15 percent oproti súčasným.

Ceny výrazne stúpnu

„Po tom, čo sa zásoby obilia a repky ocitnú na kriticky nízkej úrovni, vstúpi svetová ekonomika budúci rok opäť do obdobia agflácie (agrárnej inflácie) a index cien potravín zostavovaný FAO prekoná hodnotu z februára 2011,“ predpovedajú analytici v správe Rabobank, z ktorej cituje Daily Telegraph. Index, kotrý zachytáva medzimesačné posuny cien základných potravín, vtedy dosiahol 238 bodov a dostal sa na najvyššiu úroveň od roku 1990, keď sa začal vypočítavať. V júli vzrástol o 6,2 percenta, čo predstavuje najvyšší skok od novembra 2009. V auguste sa potom výrazne nezmenil a ustálil sa na hodnote 213 bodov.

Rabobank však predpokladá, že dopad na spotrebiteľa bude teraz menší, ako tomu bolo v roku 2008, keď svet čelil nedostatku pšenice a ryže. Výsledkom vtedy bol sled nepokojov v rozvojových krajinách. Súčasná slabá úroda však zasiahla najmä kukuricu či sóju, čo sú plodiny prevažne využívané ako krmivo pre zvieratá. Cena kukurice sa na chicagskej komoditnej burze vyšplhala na 8,49 dolára za bušel (1 bušel = cca 25,4 kg kukurice), sójových bôbov na rekordných 17,89 dolára za bušel (cca 27,2 kg sóje). Cena pšenice a ryže sa momentálne nachádza približne 30 percent pod rekordnými hodnotami spred štyroch rokov.

Ceny potravín siahnu na rekordné úrovne

Zdroj: FAO

Zdroj: OSN

Mäso zdražie s oneskorením

Výpadok krmív a ich vyššia cena však zrejme potiahne hore cenu mäsa a mliečnych výrobkov. „Najnovšie údaje ukazujú, že počet ošípaných v Európskej únii výrazne klesá a rovnaký trend je badateľný po celom svete,“ cituje z vyhlásenia britskej Národnej asociácie ošípaných Telegraph. „Chovatelia sa dostali do straty pre vysoké náklady na krmivo spôsobené nedostatkom kukurice a sóje,“ dodáva asociácia. Farmári po celom svete na zdražovanie krmív zareagovali skorším zabíjaním zvierat. V krátkodobom horizonte sa tak cena mäsa pre jeho prebytok zrejme zvyšovať nebude, zdražovanie by malo prísť až v ďalšej vlne.

Rabobank podľa slov svojho analytika Nicka Higginsa síce očakáva, že vyššia cena krmív pozastaví trend prevládajúci v rozvojových krajinách, keď sa do jedálnička obyvateľov dostáva čoraz viac živočíšnych bielkovín, no tamojší trh sa s tým údajne vysporiada. „Rozvojový svet so svojím elastickým dopytom, najmä vo vzťahu k mäsu, sa prispôsobí, pokiaľ budú ceny vysoké,“ tvrdí.

Každopádne, nárast cien potravín premietajúci sa do cien v obchodoch sa najviac dotýka rozvojových regiónov sveta, kde obyvatelia na jedlo míňajú väčšiu časť svojho rozpočtu ako v rozvinutých ekonomikách. Agflácia môže následne spustiť sociálne nepokoje. Americké ministerstvo zahraničných vecí odhaduje, že zdražovanie potravín bolo spúšťačom vyše 60 takýchto prejavov po celom svete v rokoch 2007 - 2009. Zvýšenie cien tiež prispelo k vlne demonštrácií, ktoré minulý rok zvrhli vlády v Egypte a v Tunisku.

Ceny potravín siahnu na rekordné úrovne

Ilustračné foto - SITA/AP