Na slovenských čerpacích staniciach bude v najbližších dňoch pokojné obdobie. Na základe vývoja svetových cien ropy analytici neočakávajú výrazné zmeny v cenách benzínov a nafty.
„Vzhľadom na limitovaný pokles cien ropy možno predpokladať takmer zanedbateľnú korekciu cien palív na Slovensku. Cena benzínu by sa tak mohla naďalej udržať pod 1,65 eura a nafta by mala ostať s väčšou rezervou pod 1,70 eura,“ uviedol analytik J&T Banky Stanislav Pánis. „Ceny pohonných hmôt by mali v najbližšom období zotrvať na súčasných úrovniach s mierne vyšším rizikom rastu v dôsledku pretrvávajúceho geopolitického napätia a vývoja zásob hlavných ropných produktov,“ dodal analytik 365.bank Tomáš Boháček.
Ceny palív na Slovensku
Podľa pravidelnej týždennej správy Štatistického úradu sa ceny palív na Slovensku v 42. týždni tohto roka v porovnaní s predchádzajúcim týždňom znížili. Ceny najpoužívanejších palív natural 95 a natural 98 oktánového benzínu klesli o 0,5 percenta a o 2,37 percenta. Ich priemerná cena dosahovala úrovne 1,61 eura za liter, respektíve 1,81 eura za liter. Cena motorovej nafty medzitýždenne vzrástla o 0,016 eur (0,96 percenta) na priemerných 1,68 eura za liter. Cena nafty sa tak udržala nad cenou benzínu, a to už štvrtý týždeň za sebou. V raste cien pokračovali aj alternatívne palivá LPG (+0,96 percenta) a LNG (+0,26 percenta).
„Pri porovnaní s cenami v EÚ je cena nafty na Slovensku jedenástou a pri cenách benzínu dvanástou tou najnižšou,“ podotkol Tomáš Boháček.
Ropa pravdepodobne ešte zdražie
Ceny ropy klesli v predchádzajúcom týždni o vyše tri percentá, čo znamenalo pokles benchmarku WTI k 85-dolárovej méte a severomorského brentu k hranici 90 dolárov. Obchodovanie na trhu podľa Stanislava Pánisa ostávalo nervózne. „Fundamentálne faktory ako očakávané zvoľnenie sa rastu svetovej ekonomiky v najbližšom čase a risk off sentiment na finančných trhoch, ktoré tlačili ceny komodity nadol, boli prekrývané správami z Blízkeho východu, ktoré raz naznačovali zvyšujúcimi napätie v regióne a inokedy jeho čiastočné uvoľnenie,“ dodal.
Hoci zatiaľ vojna medzi Hamasom a Izraelom nenarušila dodávky komodity na svetové trhy, podľa neho stále existuje zvýšené riziko, že tento scenár by mohol nastať, ak by prišlo k rozšíreniu sa konfliktu. „Obchodníci sú pritom frustrovaní z neprehľadnosti situácie, kde ani experti na región nevedia s veľkou mierou presvedčenia povedať, aký bude ďalší vývoj,“ doplnil Stanislav Pánis, podľa ktorého pozemná invázia Izraela do Pásma Gazy bude mať tendenciu minimálne dočasne vytlačiť ceny ropy opäť nad 90-dolárovú métu.
„Naša strednodobá prognóza ceny ropy Brent na prvý štvrťrok 2024 je na úrovni 95 dolárov za barel, a to za predpokladu stabilných iránskych dodávok ropy. V prípade ich výpadku, alebo zhoršenia situácie v regióne však nemožno vylúčiť krátkodobý nárast o päť až osem percent ,“ uviedol analytik. Výpadok dodávok by však podľa neho na druhej strane mohli flexibilne nahradiť ostatní producenti krajín OPEC.
Trvalejší nárast cien ropy by však podľa analytika 365.bank mal byť tlmený aj pre obavy o pokles ekonomického rastu. „Rizikom pre výraznejší rast cien ropy je naopak vývoj zásob benzínu a nafty v Európe, ktorý napríklad na rozdiel od relatívne vysokých amerických rezerv, dosahuje najnižšie úrovne za posledných desať mesiacov,“ uzavrel Tomáš Boháček.